URČOVÁNÍ POHLAVÍ

Některé ježky je těžké přemluvit, aby nám ukázali své bříško. Většinou toho docílíme tak, že ho položíme volně na ruku, a když se ježek rozbalí, podíváme se ze spodu. (Většina ježků se po otočení na záda znovu zabalí). Podle nákresu pak rozpoznáme pohlaví. Takto lze poznat pohlaví už i u velmi malých mláďat.
URČOVÁNÍ STÁŘÍ
Pro určení stáří neexistuje mnoho znaků, které by mluvily jasně. Ty jsou jen u mláďat. Hlavním ukazatelem je váha, ale ta je zase velmi ovlivněná zdravotním a fyzickým stavem.
čtrnáctidenní mládě | - neprohlédnuté oči |
mládě v rozmezí 3 –6 týdnů | - sem tam bílé, slabé a měkké bodliny mezi bodlinami již tmavě pruhovanými |
tohoroční mláďata z druhého vrhu | - obecně ježci nalezení na podzim s váhou do 400g |
dospělý ježek | - jeho váha by měla být nad 800g, robusnější postava a již plně vyvinuté bodliny |
ANATOMIE
Ježek má překvapivě čtyři nohy, dvě oči a dvě uši. Málokdo si všimne, že má i ocásek. Je to savec, ale nejvíce charakterické jsou pro něj bodliny, kterých má kolem 7 000.
Velice důležité jsou pro něj okružní svaly, které mu umožňují stočit se do pichlavého klubíčka, což plní ochrannou funkci. Při pocitu ohrožení ježek své bodliny zpevní a naježí. Snaží se odradit také hlasitým funěním. Když ho však překvapíme na zemi rozbaleného, při doteku nadskakuje se záměrem nás popíchat. To jsou však všechny prostředky jak se ježek dokáže bránit. Nikdy v úmyslu ublížit nekousne ! (Občas si náš prst splete s chutným soustem, ale to je čistě nevinné, protože ježek špatně vidí a orientuje se hlavně podle čichu.)
SMYSLY
Orientace v prostředí a hlavně hledání potravy se řídí především čichem. Zrak má malou funkci, ježkovy oči jsou malé a zapadlé.
VÝVOJ HMOTNOSTI
Ježka vážíme přibližně 2x - 1x týdně a vývoj hmotnosti sledujeme, případně zapisujeme. Ježek by měl přibrat o 50g – 70g týdně. Jestliže zůstává jeho váha stejná, či se dokonce snižuje, navštívíme veterináře. Největší procento ježků je napadeno plicními parazity. Veterinář by měl aplikovat lék zvaný IVOMEC (podkožně 0,03 ml na 100g živé váhy). Plicní parazité se projevují též kašlem, sípáním a slyšitelným, těžkým dechem. Léčbu plicních parazitů nepodceňujeme, ohrožují úspěšnou hibernaci.