Tiskové zprávy

2. 7. 2024 Profesor O. Hes a profesor M. Michal

TISKOVÁ ZPRÁVA                                                                     
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
2.7. 2024
 
Profesor Ondřej Hes a profesor Michal Michal


Dne 2. 7. 2024 to byly dva roky, co tento svět naprosto nečekaně a navždy opustil náš kolega, člen DES OP, spoluzakladatel NF EDEN, kamarád a světově uznávaný lékař prof. MUDr. Ondřej Hes, Ph.D.
 
 
Tragická zpráva o jeho smrti několikrát oběhla téměř celou planetu, a tak i dnes, (již podruhé a tentokrát prostřednictvím Senátu ČR) s napětím, pokorou a s desítkami lékařských kapacit z celého světa čekáme, zda se pan prezident Petr Pavel ztotožní s naším návrhem a udělí profesoru O. Hesovi in memoriam alespoň medaili za zásluhy a lékařský přínos pro tento stát.

Na druhou stranu, i kdyby to opět nevyšlo, tak Ondrův odkaz díky jeho profesnímu kolegovi a kamarádovi prof. MUDr. Michalu Michalovi Ph.D., zakladateli a předsedovi Nadačního fondu Eden, žije stále dál!
 
 
Soukromá přírodní rezervace Kateřinský potok je naprosto unikátní projekt, který má kromě svého jedinečného ekologicko-hydrogeologického rozsahu právě i přesah společensko-morální, kdy se skupina lidí kolem Nadačního fondu Eden snaží v souladu s životní filozofií právě profesora Ondřeje Hese přírodě vrátit to, co jsme jí my, lidé, kdysi vzali.
 
 
 
 
 
O tom, že to funguje, jsme se nejen my několikrát přesvědčili. A to díky dalším fotografiím z biologického průzkumu, který na lokalitě běží již od roku 2020, kdy jsme tehdy ještě s Ondřejem Hesem a za přispění dvou hlavních soukromých investorů v rámci DES OP zakoupili (v r. 2020) první pozemky údolní nivy Kateřinského potoka pod obcí Hošťka.         
 
 
 
 
 
 
 
Dnes, po založení pro celý projekt klíčového Nadačního fondu Eden (v r. 2021), za Ondřeje Hese a pro něj veškerou inciativu v ochraně přírody převzal profesor Michal Michal. Mimo jiné ve světě známý a uznávaný lékař, o jehož medicínských, vědeckých a manažerských úspěších a schopnostech se v domácím veřejném prostoru moc nemluví.
 
 
A tak u příležitosti další vzpomínky na profesora Ondřeje Hese a na jeho odkaz, nelze nezmínit jeho profesního kolegu a dlouholetého kamaráda profesora Michala Michala, jelikož tyto dvě zcela jedinečné osobnosti k sobě prostě patřily, patří a vždy patřit budou!
 
Více už citace textu z otevřeného dopisu MUDr. Simony Bílkové,
mladé lékařky FN Plzeň.
 
 
Vážený pane profesore,
dovoluji si Vás oslovit nejen jako medicínskou kapacitu a pro mě zcela výjimečného člověka, ale hlavně i jako zakladatele Nadačního fondu Eden a blízkého kolegu pana profesora Ondřeje Hese.

Je to již několik let, co jsem byla studentkou pana profesora Ondřeje Hese, který pro mě byl a vždy bude nejen profesní, ale i lidskou a přírodu chránící ikonou!

Nyní, jako lékařka na počátku své lékařské a vědecké kariéry (a krátce i jako hrdá členka DES OP, kde byl jedním z nejvíce aktivních členů i pan profesor O. Hes) velmi pravidelně sleduji nejen dění kolem NF Eden, Bioptické laboratoře, ale i dění v mezinárodní vědecké obci.

Narazila jsem na webové stránky research.com, které pravidelně vydávají žebříčky s nejlepšími vědci z oblasti medicíny. Do předních míst se dostávají pouze ti nejlepší vědci z celého světa, a to na základě své vědecké publikační činnosti, která svojí kvalitou ovlivňuje celou světovou vědeckou obec a výrazně tak posouvají medicínu jako takovou, a to napříč celým jejím spektrem oborů.

Upřímně mě potěšilo, když jsem v první desítce našla i Vás, jakožto devátého nejcitovanějšího vědce všech dob z České republiky, a že právě VY jste zároveň zakladatel a nejvyšší ikona mezinárodně uznávané Bioptické laboratoře, muž pokroku i činu a pro mě hlavně i předseda a  zakladatel  NF Eden, který stráží a ochraňuje cenná místa naší přírody a nesmrtelný odkaz pana profesora Ondřeje Hese.

Četla jsem o Vás také velice pěkný článek ve Vítaném hostovi a přijde mi velmi líto, že právě tyto zásadní a pro lidstvo i společnost důležité věci se více neprezentují na veřejnosti a v mediích. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla, že bych ráda právě touto formou otevřeného dopisu vyzdvihla nejenom Váš úspěch v celosvětovém medicínském prostoru, ale také Váš obrovský přínos pro regionální ochranu přírody, ekologii a naši Českou krajinu.

Mohu tedy prosím tento můj dopis veřejně prezentovat?

Po delší a váhavé odmlce nakonec pan profesor Michal Michal s uveřejněním textu souhlasil!