Tiskové zprávy

12. 6. 2024 Čápata, čáp a adopce

TISKOVÁ ZPRÁVA                                                                     
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
12. 6.  2024
 
Čápata, čáp a adopce
 

Všech deset čapích mláďat, která jsme měli k letošní adopci a přistrčení do náhradních čapích rodin, je na hnízdě. První kontroly a informace od našich zpravodajů, pravda pouze z některých hnízd, zatím hlásí, že je vše v pořádku a velkou kontrolu všech adoptovaných mláďat plánujeme dronem až tak za týden či dva.
 

Co je ale pěkné a z čeho máme obrovskou radost je informace a zpráva z Kroužkovací stanice Národního muzea Praha o odečtu námi adoptovaného mláděte čápa bílého v roce 2022.
 
 
V pátek 7. 6. 2024 nafotografovala, odečetla a zdokumentovala kolegyně Pavla Šusterová na lokalitě Cheb – Tršnice v Karlovarském kraji skupinu šesti čápů bílých při sběru potravy na louce. Jeden z čápů měl na levé noze hliníkový ornitologický kroužek, který se ze série fotografií podařilo identifikovat a odečíst. Paní Šusterová nelenila a informaci obratem odeslala do kroužkovací stanice, která nám následně poslala zajímavé zpětné hlášení.
 
 
Když jsem pak doma dohledával podrobnosti k odečtenému kroužku, zjistil jsem, že onen kroužkovaný čáp bílý je naše mládě, které jsme 28. 5. 2022 adoptovali na hnízdo v Chodové Plané u pana Marka! Přesněji se jedná o čápa sundaného 4. 5. 2022 jako velmi malé mládě z hnízda na komíně ve Šťáhlavech od samce spáleného na místní trafostanici. Toto mládě v roce 2022 sundali z komína profesionální hasiči HZS a my jsme ho pak s Radkem Zemanem adoptovali do náhradního hnízda ke třem nevlastním sourozencům  čapího páru v Chodové Plané.
 
 
 
 
 
 
A dnes se ten náš adoptovaný jedinec ještě jako nehnízdící puberťák zdržuje právě u Chebu, kde ho paní Pavla Šusterová vyfotografovala.
 
 
 
 
A teď ještě na závěr přehled deseti letošních čapích mláďat, která jsme odkud a kam adoptovali. Čísla kroužků zcela cíleně neuvádíme, ale slibuji, že až uděláme kontrolu úspěšnosti, tak vám pošlu všechny fotografie a informace, které zjistíme. 
 
Pět mláďat sundaných z hnízda v Chodové Plané 17.5. 2024 (úhynu samce nalezeného na železniční trati).
Adopce: Staňkov (2+1), Osvračín (3+1), Všeruby u Kdyně (2+1), Postřekov (2+1), Planá – Hřbitovní ul. (2+1).
 
Čtyři mláďata ze ZSŽ Huslík u Poděbrad – původně Kněžmost.
Adopce: Milavče (1+2), Poběžovice (3+1), Bochov u KV (2+1).
  
Jedno mládě ze ZSŽ Spálené Poříčí.
Adopce: Trhanov (1+1)