Tiskové zprávy

8. 6. 2024 Velká fotoreportáž adopce čápů I.

TISKOVÁ ZPRÁVA                                                                     
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
8. 6.  2024
 
Velká fotoreportáž z kroužkování a adopce čápů I.
 

Dnes v sobotu 8. 6.2024 jsme s vybraným týmem DES OP realizovali další kroužkování, monitoring a první vlnu adopce čapích mláďat na Domažlicku.
 
 
Začínali jsme po obědě na čapím hnízdě ve Stankově na komíně bývalé kotelny, kde jsme ke dvěma původním mláďatům přidali třetí, a to sirotka z hnízda Skupiny ČEZ na sloupu el. vedení z Plané u Mariánských Lázní  - zajištěno a sundáno profesionálními hasiči PZS PK dne 17.5.2024 spolu s dalšími čtyřmi sourozenci.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Následovalo hnízdo v Osvračíně na betonovém sloupu u místní MŠ, kde jsme spolu s profesionálními hasiči HZS PK okroužkovali na hnízdě celkem tři mláďata a přidali k nim čtvrté, rovněž z hnízda v Plané.  Děkujeme profesionálním hasičům HZS PK ze Staňkova za technickou podporu a pomoc.
 
 
 
 
 
 
Další, třetí mládě z Plané, jsme adoptovali ke dvěma původním do hnízda na betonovém sloupu ve Všerubech u Kdyně (2+1).
 
 
 
 
A další (čtvrté z Plané) pak na hnízdo se dvěma mláďaty v Postřekově (2+1).
 
 
 
 
 

)

 
Páté mládě z Plané se pak ze sobotní akce vrátilo na stanici, místo něj jsme na hnízdo do Milavče přidali k jednomu původnímu dvě menší ze ZSŽ Huslík u Poděbrad, původem z Kněžmostu.
 
 
 
 
Klíčovou roli při dnešním kroužkování a adopcích sehrálo obsazené vosí hnízdo na čapím hnízdě v Kdyni, kdy kolega Miloš Paisker byl napaden a paralizován vosí hlídkou a musela za něj lezení na další hnízda převzít Hana Makoňová. Série štípanců do obličeje  zhruba ve 13 m nad zemí byla nejenom nepříjemná, ale i nebezpečná, a tak Milda z bezpečnostních důvodů dnes už nelezl.
 
 
 
 
 
Další a zásadní roli dnešního dne sehrál manželský pár Matouškových z Radonic, který se i dnešního kroužkování čápů bílých na Domažlicku aktivně účastnil. Díky nim a jejich ochotě dojet do Plzně pro menší mláďata k adopci, se podařilo přistrčit právě i dva  sirotky z Kněžmostu do náhradního hnízda.
 
 
 
V neděli kroužkovací akce a adopce zbývajících čtyř mláďat bude pokračovat a věříme, že bez komplikací a za stejně příznivého počasí jako dnes.
 
Děkuji všem zúčastněným, hlavně pak manželům Matouškovým za jejich nezištnou pomoc a podporu, profesionálním hasičům HZS PK a týmu DES OP.