Tiskové zprávy

19. 5. 2024 Výzva a hledání svědků události

TISKOVÁ ZPRÁVA                                                                     
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
19. 5.  2024
 
Výzva a hledání svědků události.
 

Hledáme svědky víkendové události a napadení samice labutě velké z hnízdícího páru na Pekelném rybníku u Vejprnic.
                     
V sobotu (18.5. 2024) kolem 14. hodiny pozorovali místní lidé labutí pár, již druhý měsíc sedící na hnízdě s devíti vejci, ještě v pořádku.
 
 
Druhý den v neděli dopoledne zajistila kolegyně Gabriela Černá zmrzačenou labutí samici pod vrbou u mokřadu na pravém břehu Vejprnického potoka.
 
Labuť se zaživa ukousnutou prstovou částí pravé pánevní končetiny a poraněným pravým křídlem musela být na základě zjištěného kritického zdravotního stavu následně utracena.
 
Dle charakteru poranění musel labuť napadnout a nohu jí rozdrtit, ukousnout pravděpodobně středně velký pes s mimořádně silným stiskem čelistí. Noha byla rozdrcena a sežvýkána tak, že dva ze tří prstů chyběly úplně. Navíc to muselo být rychlé a předpokládáme, že i na vodě.
 
Žádáme návštěvníky lokality, kteří se pohybovali v časovém intervalu od soboty 18.5. 2024 - 14:00 hod. do neděle 19.5. 2024 - 10.00 hod.  na lokalitě u Pekelného rybníka nedaleko Vejprnic, o jakoukoliv informaci, která by mohla souviset s napadením a poraněním hnízdící samice labutě velké.

Za jakoukoliv informaci předem děkujeme.
K. Makoň (mobil. 777 145 960)