Tiskové zprávy

18. 2. 2024 Ostrůvky po 125.

TISKOVÁ ZPRÁVA                                                                     
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
18. 2. 2024
 
Ostrůvky po 125. ale tentokrát trochu jinak

 
Všechny jsem je rozbil! Myslím, že příště už žádná taková akce nebude! Nikdy už na něco podobného nepřijdou, zejména ti, kteří dnes byli prvně a čekali, že do oběda budou doma. Řeč je o dobrovolnících, členech DES OP i osvědčených příznivcích,  kteří se přihlásili na nedělní akci v Přírodní rezervaci Nový rybník.
 
Dle avizovaného programu bylo slíbeno, že v kýblech a kánoi na pohodu budeme převážet tak zvaný kačírek na nové hnízdní ostrůvky pro racky chechtavé. Vezměte si gumovky, lidí bude dost, do oběda jste doma s příjemným pocitem, že jste něco pro sebe i přírodu udělali.
 
Finální výsledek však nakonec vypadal úplně jinak. Místo příjemně stráveného nedělního dopoledne venku v přírodě s přáteli a stejně naladěnými lidmi se akce zvrtla na fyzicky náročné galeje. Bláto, mokro, desítky kýblů sem tam, navíc s nervózním  Makoněm, který stál 5 hodin ve studené vodě a vztekal se, že to jde pomalu!
 
A tak místo příjemně unavených, protažených a rozcvičených přátel těšících se na dobrý nedělní oběd, odcházeli účastníci dnešní akce špinaví, zdrchaní, hladoví, a to až kolem 15. hodiny.
 
Přiznám se, že mi všech těch lidí na břehu i ve vodě bylo líto! A to nám ještě kolega David Melichar tři kubíky kačírku převozil svým přepravníkem o 60 m blíže k vodě a kánoi! Ale i přesto dostat necelou stovku kýblů na hnízdní ostrůvky a do vegetačních košů bylo sakra náročné! Navíc když do kánoe museli každý kýbl nosit dalších 20 m hlubokým bahnem! Hrůza!
 
 
Na své si přišel i kolega Petr Jindra, který na akci přijel z jižních Čech a fotografka Gábina, která se včera nevědomky sama nabídla, že by přišla pomoct.
 
 
 
 
 
O tom, že to bylo opravdu náročné, svědčila i skutečnost, že i jinak nezničitelný Míra, který prací na ostrůvkách spolu se mnou strávil již několik víkendů, si dnes fyzickou námahu a náročnost akce moc nepochvaloval a celou dobu zarytě mlčel.
 
 
 
 
Na fotografiích pak ještě dobrovolníci: můj spolužák a kamarád Radek Nolč se synem Matějem a Milda Paisker z DES OP. 
 
 
 
 
Děkuji všem, a to jak těm, kteří pro nás a ochranu přírody pracují pravidelně, tak i nováčkům, kteří se dnes přišli podívat.
 
 
Co se samotných hnízdních ostrůvků týká, tak už pouze ochranný plot a pro letošní rok máme hotovo.