Tiskové zprávy

16. 11. 2023 Gábina, Jirka a mladá labuť

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
16. 11.  2023
 
Gábina a Jirka


Kolem činnosti Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva (DES OP) a Záchranné stanice živočichů Plzeň (ZSŽ Plzeň) se točí již od roku 1992 hodně přes 100 externistů a dobrovolníků, 607 příznivců činnosti a v neposlední řadě 56 řádných členů.
 
Každý dělá,  co umí a co mu časové, fyzické i profesní možnosti dovolí. Někdo dělá žáby, někdo odchyty, odchovy, veterinu, pitvy, jiný zase počítače, grafiku, učí, pracuje ve fabrice, na úřadě, podniká, chytá ptáky, jezdí autem nebo nás prostě jen sleduje na internetu a sociálních sítích.
 
Za třicet let činnosti je takových lidí hodně, hodně moc, řádově stovky a všechny je spojuje snaha a ochota pomáhat tam, kde je třeba! Někdo pomáhá každý den, někdo jednou za rok, v sezoně, anebo když je potřeba.

Někdo pracuje v týmu, jiný samostatně, ze země, ze vzduchu, z domova, ve vodě, v blátě, korunách stromů, na komínech, konstrukcích, v kajaku, kánoi, bagru, autě. Na základě vlastního přesvědčení, nezištně či za náklady, ve dne v noci, ale hlavně pod hlavičkou DES OP a ZSŽ Plzeň, pro dobrou věc i dobrý pocit, ochranu přírody a volně žijící zvířata.
 
Takoví jsou i Gábina a Jirka. Služební průkazy do řad DES OP dostali zhruba po dvouleté zkušební době, v šestém měsíci tohoto roku. Partnerský pár, pracující ideálně samostatně, bez zbytečných řečí, očekávání a otázek. Podle hesla „problémy je třeba řešit a ne vytvářet“ a v duchu „univerzálního vojáka“ už společně předvedli, že to se záchranou zvířat myslí vážně. Jejich poslední akce, realizovaná v úterý (14. 11. 2023), je toho řádným důkazem. Koukněte na přiložené video, a bude vám jasné, co chci dnešní tiskovou zprávou říci.
 
Video z odchytu na YouTube

Zcela profesionální odchyt mladého labutího samce s amputovaným křídlem na rybníčku u Zbiroha byl proveden od samého začátku až do konce naprosto perfektně!

 
Na začátku jeden rychlý telefonát od rybníka, ani ne pět minut a labutí samec jede v autě směr Dolany (PS), řeka Berounka. Z přiloženého videa je vidět, že Gábina je nejenom dobrá dokumentární fotografka, ale výborná lovkyně labutí J. Je radost mít takové lidi v týmu. Naše odchytová skupina má další posilu.