Tiskové zprávy

13.07.08 - Kroužkování rorýsů

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Kroužkování rorýsů v Dobřanech

ze dne:

13.07.2008

místo konání:

Dobřany – Luční ulice


vlastní zpráva:

Další z významných kroužkovacích akcí byla realizována v těchto dnech na půdě čtyř obytných domů v Dobřanech. Jako každý rok i letos jsme vyrazili okroužkovat na významnou a ornitologicky ceněnou hnízdní kolonii jednoho z našich nejrychleji létajících ptáků. Přesněji se jednalo o hnízdní kolonii rorýsů obecných. Tento černý pták podobný větším jiřičkám létá při lovu hmyzu rychlostí až 210 km v hodině. Je znám svým pronikavým pískáním a nápadnou siluetou. S trochou nadsázky lze říci, že v letu vypadá jako bumerang s ocáskem. Vzhledem k tomu, že k hnízdění využívá zejména budovy, tak ho můžeme pozorovat jak centru Plzně, tak i na okrajových sídlištích. Hnízdo si lepí ze slin a stébel trávy, která chytá přímo ve vzduchu. K hnízdění vyhledává tmavá místa s vhodnými příletovými otvory. Hnízdit může jak na obvodové zdi pod střechami, tak ve větrací šachtě od špíže, digestoře či toalety. Nepohrdne ani šikovnou spárou mezi panely a podobnými štěrbinami. Živí se výhradně hmyzem, k jehož lovu je vybaven širokým zobákem. Zato nohy má krátké opatřené ostrými drápky tak, aby se mohl přidržovat hrubé omítky. Na zem si nesedá, dospívá ve třech letech a dokonce se tvrdí, že ve vzduchu i spí. Patří do skupiny tažných ptáků a na území naší republiky se zdržuje pouze krátce a za účelem založení a vyvedení rodiny. První rorýsové k nám přilétají koncem dubna, začátkem května a na zimoviště odlétají již po 30. srpnu.


Kroužkování tohoto zajímavého druhu realizujeme v Dobřanech již 8. rokem a kroužkujeme převážně mláďata na hnízdech. Výjimečně a náhodně pak i dospělé rodiče při krmení a nebo nevlídném počasí když jsou u mláďat rovněž k zastižení. Za tu dobu jsme zde označili několik stovek rorýsů a s výsledkem letošní sezony jsme mohli být plně spokojeni. Celkem okroužkováno 70 mláďat, z toho 7 mláďat, která jsme do kolonie adoptovali. Dále chyceni a okroužkováni 2 dospělí rorýsi a chyceni a nově odečteni rovněž 2 dospělci kroužkovaní již v před- chozích letech.


Velkou radost jsme měli zejména z přistrčených mláďat, která se původně našla mimo hnízdo v Plzni. Přesněji řečeno, zhruba před 14 dny jsme do několika náhradních hnízd právě na dobřanské hnízdní kolonii přistrčili 7 mláďat rorýsů, která vypadla z neznámých hnízd v Plzni. Adopce těchto potravních specialistů do náhradních hnízd je pro mláďata jedinou záchranou, neboť odchovávat mladé rorýsy na umělé stravě přináší nemalé problémy. Při adopci byla všechna přistrčená mláďata okroužkována a při následné kontrole po cca 14 dnech pak nalezena, a to ve velmi dobrém výživném stavu i kondici. Jak je vidět, rorýsi jsou vzornými rodiči a o přistrčená mláďata se starají jako o svá.


Zajímavé bylo i odečtení dvou kroužkovaných dospělců. Jeden byl kroužkován jako mládě v roce 2006 a druhý jako dospělý (hnízdící) jedinec v roce 2007. Tato skutečnost svědčí o tom, že někteří ptáci jsou věrní svému hnízdišti či místu, kde se vylíhli.

 

na přiložených fotografiích:

Karel Makoň a Radek Zeman při odečtu kroužku dospělého kroužkovaného rorýse obecného.zpracoval:

Karel Makoň DES OP (777 145 960)zpráva ke stažení ZDE


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz