Tiskové zprávy

24. 9. 2023 Úprava hnízd čápů bílých 2023

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
24. 9. 2023
 
Úpravě hnízd čápů bílých se věnujeme již od roku 1994
 

Rekonstrukcím, úpravám a údržbě hnízd čápů bílých se v rámci projektu druhové ochrany věnujeme již od roku 1994. Za tu dobu jsme řešili, snižovali, upravovali, odlehčovali, ale i postavili přes 350 hnízd a hnízdních podložek nejen pro čápy bílé, ale i černé.
 
 
Za téměř třicet let fungování jsme i v této oblasti získali podstatně hodně zkušeností a poznatků po celé ČR od Chebu až do Brna. Dnes spravujeme spolu s Plzeňským a Karlovarským krajským úřadem téměř všechna hnízda čápů bílých na jejich území a hnízda po předním plzeňském kolegovi a ornitologovi RNDr. Stanislavu Benedovi, který se ochraně a monitoringu čápů bílých aktivně věnoval přes padesát let (do roku 2010 téměř padesát let).
 
 
Září a říjen jsou pak hlavními měsíci, kdy nás můžete potkat právě na jednotlivých hnízdech při jejich údržbě a snižování. Výjimkou nebyla ani tato neděle (24. 9. 2023), kdy jsme snižovali hnízdo v Boru u Tachova a Brodu nad Tichou.

Obě dvě naše hnízdní podložky jsou umístěny na samostatném betonovém sloupu, přičemž v Boru si čápy na svou zahradu vzali do firmy (Střechy Homolka) manželé Homolkovi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A hnízdo čápů v Brodu nad Tichou tenkrát  zachránili manželé Bernasovi, kteří v roce 2014 umožnili postavit náhradní sloup na vlastním pozemku za plotem jejich zahrady.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na obou dvou hnízdních podložkách proběhlo snížení hnízda a odlehčení konstrukce, a to opět za přímé spoluúčasti jak Homolkových (plošina),  tak Bernasů v zastoupení syna Martina (umožnění přístupu).

Na fotografiích Karel Makoň, Hana Makoňová, Tereza Lišková, Hanina Makoňová a Adam Liška.Adam Liška.

Ještě letos nás čeká snížit hnízdo čápů bílých na MŠ ve Švihově, kde bude asi potřeba technická podpora a pomoc profesionálních hasičů.
 
 
A dále pak v Mirošově, kde se bez hasičů neobejdeme určitě.
A následně přesun hnízda  Polžice u HT a Planá u M.L.- Karlín a další.