Tiskové zprávy

01.07.08 - Stěhování mraveniště

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Mravenci pod klouzačkou

ze dne:

01.07.2008

místo konání:

Plzeň


vlastní zpráva:

V Plzni v Bolevci Pod Záhorskem blízko vysokoškolských kolejí mezi panelovými domy, kde se vzali tu se vzali velcí lesní mravenci. Pod vedením kurážného Ferdy Mravence postavili z nalezených dřevěných štěpů své mraveniště přímo pod skluzavkou na dětském hřišti. Bohužel, jak už se to Ferdovi občas stává, nebyl to nejlepší nápad. Děti v letních kraťasech, které se na skluzavce klouzaly, dopadaly totiž přímo do mraveniště.


Správa veřejného statku města Plzně se proto obrátila na ZSŽ se žádostí o záchranný transfer mraveniště. Dnes jsme tedy celé mraveniště včetně jeho podzemní části opatrně naložili pomocí lopaty do velké plastové popelnice a převezli na vhodnější lokalitu do lesa na jižní svah. Sami mravenci nám práci ulehčili, neboť již polovina z nich se během týdne přestěhovala do nedalekého lesíka.


Přestože se jednalo o zcela mimořádnou akci přesunu mrave- niště, kterou jinak neprovádíme a toto řešení bylo poskytnuto v rámci nadstandardního servisu pro město Plzeň, jsme rádi, že se nám tímto šetrným způsobem a bez použití chemie podařilo mravence zachránit. Mravenci tvoří dokonalé společenstvo, jehož organizace práce i života celého mraveniště může být příkladem i pro společnost lidskou. O to sympatičtější je, že i mezi nimi se objeví nějaký Ferda, který občas něco poplete .


na přiložených fotografiích:

Radek Zeman při stěhování mraveniště

 


zpracovala:

Jana Saghianová DES OP

 

zpráva ke stažení ZDE