Tiskové zprávy

27.06.08 - Kyslíkový deficit

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Kyslíkový deficit opět na Berounce.

ze dne:

27.06.2008

místo konání:

Plzeň


vlastní zpráva:

V pátek 27.6.08 krátce po poledni, jsme byli přivoláni jako již tradičně v tu nejnevhodnější dobu, tedy v páteční či víkendový den, spolu s policií a hasiči k havárii. Původně byla havárie hlášena jako otrava ryb v řece Berounce. Po důkladnější expertize však bylo zjištěno, že se pravděpodobně jedná spíše o kyslíkový deficit.


Příčinou tohoto jevu, který se opakuje na řece Berounce téměř každým rokem, jsou silné přívalové deště. Ve městě, kde je více zástavby a asfaltu než půdy, se voda nestačí vsáknout a přeplní tak celou kanalizaci. Všechna tato voda a splašky z kanalizace i přemíra živin se následně dostávají až do řeky. Při samočisticím mechanismu, který v řece funguje, je pak spotřebovávána nadmíra kyslíku a dochází tak v říční vodě k jeho deficitu. To může mít samozřejmě fatální důsledky pro všechny živočichy v ní žijící.


Tentokrát se havárie obešla naštěstí bez větších ztrát – uhynulo jen několik desítek ryb, a to zejména z těch druhů, které jsou citlivé právě na nedostatek kyslíku ve vodě, jako je například parma, bíle ryby atd.


Možná je zde na místě si s trochou nadsázky povzdechnout, zda příště, až budou zase sportovní rybáři žádat o povolení k odstřelu kormoránů, kteří jim před nosem ukradnou pár úlovků, by nebyla lepší povolenka na „odstřel“ těch, kteří bez rozvahy a zdravého rozumu nechají zastavět každičký metr půdy města a veškerou dešťovou vodu svádějí do kanalizace. Totiž zatímco kormoráni na Berounce loví převážně malé ryby plevelné, kyslíkový deficit ve vodě likviduje již několik let plošně všechny ryby všech druhů i velikostí.

 

na přiložených fotografiích:

Uhynulá parma obecná v horní části řeky Berounky.

 


zpracovala:

Jana Saghianová DES OP

 

zpráva ke stažení ZDE