Tiskové zprávy

23. 7. 2023 Kroužkování labutí I.

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
23. 7. 2023
 
Kroužkování labutí I
 

Od mé první okroužkované labutě uplynulo minimálně už 35 let. Tehdy jsem ještě pod vedením předního plzeňského kroužkovatele pana Václava Boška odchytával a chytal jednu ze svých labutí na Postřekově na Domažlicku,
 
 

anebo následně pod vedením kolegy Václava Langa z Horní Břízy na rybníku v Chrančovicích na Plzni-severu.

 
 
Od té doby mi rukama prošlo přes 5.000 labutí, a to jak při kroužkování, tak jako zvířecí pacienti v rámci činnosti DES OP a provozování záchranné stanice živočichů. 
 
 
 
 
 
Od té doby také každý rok pravidelně vyrážejí členové DES OP právě v měsíci červenci a srpna na pravidelné víkendové akce zaměřené na kroužkování labutích rodin po celém Plzeňském kraji i mimo něj. 
 
 
 
 
A tak výjimkou není ani ten letošní červenec, kdy jsme právě o tomto víkendu vyrazili se skupinou zkušených kolegů i nováčků na první letošní větší kroužkování prvních labutích rodin na Rokycansku a části Plzně-jihu.
 
V sobotu 23. 7. 2023  jsme začínali ve složení Marie, Martin, Marek, Monika, Michala, Gábina, Hana i Hanina, David na rybníku v Radnicích a pokračovali přes Zbiroh, Kařez, Borek u Rokycan až k Hrádku u Rokycan a vodní nádrži Veselá.
 
 
 
 
 
 
 
V neděli jsme pak pokračovali ve složení Hana, Hanina, Gábina, David, Honza a Aleš přes Brdy do Dnešic, Chlumčan a Chodského Újezda.
 
 
 
 
 
Za víkend se podařilo odchytit, odečíst a okroužkovat 46 labutí velkých, a to jak nevzletných mláďat, tak dospělých rodičů. Jak už zde zaznělo, jednalo se o první odchytovou a kroužkovací akci, která má za úkol nejenom okroužkovat, zkontrolovat a označit  co nejvíce labutích rodin, ale i zároveň procvičit a stmelit mužstvo.
 
 
 
 
Odchyt labutí je totiž jedna z nejtěžších disciplín nejen ornitologie a kroužkování, ale i ochrany přírody a provozování záchranné stanice živočichů. Už několikrát se nám vyplatilo to řádně natrénovat, umět řešit.
 
 
 
 
 
 
V následujících dnech a o víkendech nás pak budete moci potkat třeba na Tachovsku, Domažlicku, Klatovsku a Plzni-severu. Letos se labutím docela zadařilo, a pokud máte prosím nějakou informaci o pohybu a hnízdění těchto ptáků, tak budeme rádi, když nám ji nahlásíte.