Tiskové zprávy

11.7.2023 Jasná zpráva

Zaručená zpráva
11.7.2023

Ve voliéře u Vildy se objevil nový zvířecí mazlíček naší malé Haniny.  Druhově se jedná o letošní mládě (samečka) šeška grónského, který dostal jméno Egon. Zvíře je to v naší krajině nepůvodní, ale hodně přítulné.  V přírodě však samice s mláďaty a samec v říji může být agresivní a už druhý den posloucháme o jeho přednostech i problémech chovu v zajetí. Je to zvíře odolné chladu, a tak mu horké letní dny nedělají zrovna nejlépe. Zajímavé jsou i jeho mimikry, kdy se během chvilky dokáže proměnit v zimní čepici anebo krční límec. Srst je pravá, žádná umělotina. V zimě přijde vhod!

A jak se k nám šešek vlastně dostal?
 
Hanina si za velmi pěkné vysvědčení přála výlet do železářství pro řemeslníky v Praze v Dlouhé ulici. Tady nakoupila potřebný materiál a ještě ten den se šešek gronský narodil. Když jsem viděl, co vše Haninu v prodejně zaujalo a s jakou taškou pokladů odcházela, trochu se bojím, že to na stanici ani doma nebude už kam dávat. 

Další zaručená zpráva!


Dnes v úterý 11. 7. 2023 jsem zcela náhodně vyfotografoval v Plzni na Velkém Boleveckém rybníku dva krokodýly.  Po konzultaci s ředitelem plzeňské zoo Ing. Jiřím Trávníčkem, mimo jiné předním specialistou na chov těchto zajímavých, ale velice nebezpečných plazů, není důvod k panice, jelikož se zatím jedná o malá mláďata krokodýla nilského, který loví přednostně slabé a nemocné kusy. 

Pozor! Zvířata patří do skupiny ohrožených druhů, jsou chráněna zákonem a v přírodě fungují jako zdravotní policie. Navíc podléhají registraci CITES.