Tiskové zprávy

9. 7. 2023 Vše je hlavně o přístupu

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
9.7. 2023
 

Ať děláte, co děláte, vždy je to hlavně o přístupu, určitém citu, intuici, svědomitosti, zkušenostech a samozřejmě času, který tomu jste ochotni věnovat. Své o tom vědí i členové DES OP a lidé, kteří nám pomáhají a se kterými spolupracujeme.
 
Obr a ptáčata

Bohuslav Ježdík je jeden z nejdéle sloužících členů DES OP. S krátkou přestávkou je u nás od roku 1994 a za tu dobu mu rukama prošly stovky zvířecích pacientů. Svého času patřil mezi nejlepší chytače labutí, lezce po stromech a hledače motáků pochopů v rákosí.
 
 
 
 
Už tenkrát odchovával mláďata ptáků a dnes, když většinu věcí ze zdravotních důvodů už nemůže dělat jako dřív, tak se k odchovu mláďat zase vrátil.
 
 
Je tak trochu kuriózní, když chlap jako hora, vážící přes 160 kg, krmí miniaturního zvonohlíka, titěrné konopky, holátka vrabce či o něco větší jiřičky a rorýse. Každopádně jeho výsledky jsou opět úctyhodné a počty odchovaných a vypuštěných ptačích mláďat jdou letos u Bohouše do desítek.

Inu je to o přístupu, zkušenostech a čase.
 
 
 
Veverčí máma
 
Své o tom ví i Olga Štěpánková, která se u nás specializuje na péči a odchov malých veverek. Za letošní sezonu už jich vypiplala a vypustila z dvanácti zatím šest, tři  má aktuálně v péči a tři bohužel uhynuly.
 
 
Přičemž veškeré kouzlo její úspěšnosti je v tom, že mláďata má u sebe téměř 24 hodin denně. Takže kolikrát, aniž by to kdokoliv věděl a tušil, jedou dvě tři veverčí mláďata s Olinou tramvají do práce i z práce, na nákup, dovolenou či výlet na kole.  
 
 
Neuvěřitelné výsledky
 
Z úspěšné léčby a vyléčení několika zvířecích pacientů se právem může radovat i Jiří Segeč z odloučeného pracoviště DES OP v Kožlanech. Tomu se spolu s MVDr. Tomášem  a Kateřinou Nových podařilo úspěšně vyléčit  a vrátit zpět do volné přírody minimálně dvě poštolky a dvě káně lesní, vždy po poměrně komplikované zlomenině křídla.
 
 
Odoperovat, vyléčit a hlavně zrehabilitovat frakturu dutých ptačích kostí, většinou v důsledku úrazu roztříštěných na několik samostatných fragmentů, je opravdu hodně těžká disciplína. Ale v Kožlanech se jim to evidentně daří, a tak když vidím ta videa a let vyléčených ptáků, tak nevěřím vlastním očím. Zkrátka i tady je to o přístupu, zručnosti, dovednostech a času, který tomu dáte.
 
 
Dobrá zpráva

S výsledkem odborného zákroku může být právem spokojená i zubařka MUDr. Hana Makoňová. Jí loni ošetřená labutí samice přímo na Třemošenském rybníku v Plzni letos zahnízdila se svým okroužkovaným samcem a společně vodí pět labutích mláďat. I tady při záchraně labutě s roztrženým jícnem od rybářského háčku sehrály svou roli bohaté zkušenosti, rychlé rozhodování, zručnost a profesionální přístup.
 
 
 
 
Takže dobrá zpráva navzdory všem, kteří byli znepokojeni tím, že si MUDr. dovolila zastoupit MVDr.
 
 
Střípky a fotografie
 
I když na druhou stranu se nám samozřejmě ne vždy vše podaří, tak pár případů jsme spolu s přírodou a ptačími adoptivními rodiči vyřešili.
 
Obě dvě čapí mláďata sundána profesionálními hasiči a kolegou Pavlem Olbertem z hnízda v Teplé jsou již třetí týden na náhradních hnízdech u adoptivních rodičů.
 
 
Jedno mládě jsme adoptovali (3+1) s Milošem Paiskerem na hnízdo v Žírovicích u Františkových Lázní.
 
 
Druhé jsme přidali (2+1) na hnízdo v Brodu nad Tichou (TC).
 
 
V obou dvou případech hnízda monitorujeme a poslední kontroly prokázaly, že všechna mláďata na hnízdě jsou v pořádku, rostou a nemají žádné problémy.
 
 
 
Úspěšně měla dopadnout i naše první adopce tří mláďat dudka chocholatého. Ta původně pro nás odchovával a zachránil kolega Antonín Holna.
 
 
Následně jsme mláďata spolu s kroužkovateli a ornitology rozvezli do náhradních hnízd (1 Rakovnicko, 2 jižní Čechy).
 
 
 
 
V současné době probíhá kontrola hnízdních dutin v souvislosti  s druhým hnízděním, a tak by se mělo 100% potvrdit, že všechna tři mláďata byla adoptivními rodiči přijata a úspěšně vyvedena přesně tak, jak to perfektně nafotil pan Jan Ševčík, ke kterému se dávalo jedno ze tří mláďat do budky na zahradě.