Tiskové zprávy

4. 7. 2023 Léto u vody

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
4. 7. 2023

 
Léto u vody

Jako každý rok trávíme první dny prázdnin u vody. Výjimkou nebylo ani úterý 4. 7. 2023, kdy jsem s malou Haninou dohledával hnízda motáků pochopů na Velkém i Malém Boleveckém rybníku. Díky dohledávání pomocí dronu jsme nakonec okroužkovali na Velkém Boleveckém rybníku  tři mláďata tohoto dravce  a pořídili pár fotografií této pro lidi  i ptáky atraktivní rekreační oblasti.
 
 
 
I když se to nezdá, tak právě Bolevecké rybníky jsou díky své čisté a průhledné vodě, charakteru, vyvážené rybí obsádce a šetrnému hospodaření nejen oblíbeným  přírodním koupalištěm a místem k rekreaci, ale i atraktivní vodní plochou zejména pro vodní ptáky. Ti pak spolu s vegetací, hmyzem a dalšími organismy tvoří fungující biotop plný života. Posuďte sami. Není to nádhera?! 
 
 
 
Moták pochop patří do skupiny zvláště chráněných druhů živočichů.  Na hnízdě bylo původně pět mláďat, dvě už ale suverénně létala, a tak se nám podařilo odchytit a okroužkovat pouze tři. Na hnízdě bylo i několik hrabošů polních, ti jsou hlavní potravou těchto dravců. Na zimu motáci odlétají do teplých krajin. V roce 2019 jsme čtyři mláďata motáka pochopa právě z Velkého Boleveckého rybníka sledovali satelitní vysílačkou. Zatímco my jsme tady na Boleváku bruslili, oni trávili zimu v Mali.