Tiskové zprávy

29. 6. 2023 Dobrý tým

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
29. 6. 2023
 
Je důležité mít v týmu co nejvíce lidí, ideálně od patologa až po lezce.


Za třicet let činnosti Dobrovolného ekologického spolku – ochrany ptactva a provozování Záchranné stanice živočichů Plzeň o tom něco vím. Je nesmírně důležité, až zásadní, mít v týmu a ideálně i mobilním telefonu co nejvíce spolehlivých a schopných lidí nejrůznějších profesí a zaměření. Věkově je pak úplně jedno, zda jde o životem prověřeného seniora anebo začínajícího žáčka základní školy. Vždy je to hlavně o konkrétním jednotlivci a jeho snaze, chápání a přístupu.

Já i DES OP pak máme obrovské štěstí, že ve služebním mobilním telefonu je přes 2.500 telefonních čísel a kontaktů, na které je možno kdykoliv zavolat s prosbou či žádostí o radu a pomoc. Od patologa, lékaře, učitele, statika, veterináře, až po automechanika, zedníka a lezce.
Dnes se kolem spolku „točí“ řádově několik stovek lidí a jenom díky nim to funguje a může fungovat tak, jak to funguje, a já věřím, že dobře! 

Konkrétním příkladem je i dnešní případ záchrany dvou poštolčích mláďat, opět spadlých a uvězněných v okapovém sběrači dešťové vody ze střech obytných domů plzeňského pivovaru.

 
 

Dvě ze čtyř čerstvě vyvedených mláďat učících se létat spadla do měděné schránky (sběrače) u okapu a nemohla se dostat z této civilizační pasti ven. (To samé jsme u úplně stejného sběrače a na stejné budově řešili i v roce 2022, kdy k zásahu vyjížděli navíc i profesionální hasiči HZS PK s hasičským žebříkem).

Až když škrábání mladých poštolek zaslechli nájemníci domu, dorazila pomoc, tentokrát v podobě profesionálního lezce Patrika Homoly. Toho nám velice rychle a operativně zajistil náš člen a kolega (Výškové práce Martin Pelikán), a tak zhruba po dvou hodinách od nahlášení případu byly obě dvě poštolky mimo nebezpečí a ohrožení života z okapového sběrače venku.

 
 
 

Zatímco jedno mládě Patrik z lapače vyprostil, druhé se posunulo okapovým svodem až do kolenové spojky. V té se zaseklo a podařilo se ho vyprostit až šetrným prošťouchnutím okapového svodu. Jeho záchrana tak byla zakončena jízdou jako na tobogánu až na střechu níže postaveného sousedního objektu. Odtud mládě následně bez problémů odlétlo zpět na střechu k rodičům.

 
 
 
 
 

Na fotografii lezec Patrik Homola s mládětem poštolky obecné, kterou vyprostil z okapového svodu. Mladá poštolka následně putovala do ZSŽ Plzeň do voliéry k ostatním, kde se bude připravovat na opětovné vypuštění.

 
Děkuji všem zúčastněným za bleskovou a operativní akci s dobrým koncem.