Tiskové zprávy

20.6.2023 Kachny

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
20. 6. 2023
 

Minulý týden, kromě vypadlých mláďat poštolek, dominovaly mezi našimi příjmy zvířecích pacientů mimo jiné i kachny divoké. Kachny divoké s ohledem na skutečnost, že Plzeň se nachází na čtyřech řekách, jsou v tuto dobu tradičním obyvatelem Plzně a dost často viděny s mláďaty i na místech, kde bychom je nejméně čekali.
 

Okřídlený šíp ŠKODA stále táhne
 
U první brány plzeňské ŠKODOVKY jsme uvnitř areálu za vrátnicí odchytávali (15. 6. 2023) dospělou samici kachny divoké se sedmi čerstvě vylíhnutými mláďaty.

Stará kachna (máma) to měla asi dobře vymyšlené a chtěla projít přes vrátnici na frekventovanou silnici mimo areál směrem k CAN a následně dvouproudou silnicí s tramvajovým pásem až k řece Mži ke Kalikovskému mlýnu. Plán jí však překazila skupinka ve ŠKODOVCE se pohybujících mužů, kteří do mého příjezdu kachnu i s mláďaty hlídali a následně i pomohli všechny odchytit.

Dospělá kachna byla navíc okroužkována a i s mláďaty převezena a vypuštěna na řeku Mži k Lochotínské lávce.

Kachny ze ZSŽ Plzeň
 
Jedna „nabouraná“ samice kachny divoké (původně s poraněným okem) a jedno malé mládě, původně honící našeho Vildu a následně připoutané k dospělé kachně s poraněným okem, kterou jsme okroužkovali a vypustili na ř. Berounku pod jezem u Bukovecké papírny v neděli 18. 6. 2023. Samice s nevlastním mládětem se držely pospolu i po vypuštění a věříme, že na řece jim bude lépe než u nás, zavřené ve voliéře. Na fotografii Terezy Liškové Adam Liška, Hanina Makoňová, Hana Makoňová st. a Karel Makoň.