Tiskové zprávy

22.05.08 - Sražená srna

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Noční výjezd – srna

ze dne:

21- 22.5.08 něco málo po půlnoci

místo konání:

Plzeň - Zábělá


vlastní zpráva:

Zhruba deset minut před půlnocí 21.5.08 volá operační dispečink Police ČR a hlásí na naši zásahovou linku sraženou srnu na komunikaci v Plzni Zábělé. „Nemohu sehnat nikoho od myslivců, hajný mi to rovněž nebere a jste jediný, kdo je na telefonu. Srna je ještě živá, ale podle naší hlídky zdravotní stav nic moc. Čekají tam na Vás.“

Upřesňuji si lokalitu, sedám do auta a vyjíždím. Krátce po 24 hodině jsem na místě. V zatáčce, kousek od cukrárny Zábělá a zastávky MHD u Hájovny leží na silnici živá, ale téměř vyvržená srna. Přeražená páteř, zadní běhy, z boku vyhřezlé vnitřnosti a ještě má snahu se postavit. Neuvěřitelné, co divoká zvířata oproti nám lidem vydrží.

Je to špatné, fixuji srně běhy, přispávám ji sedativy a odvážím na veterinární kliniku, kde jí další injekcí ukončí trápení. „Bohužel, nic jiného s tím dělat nešlo, už takhle musela trpět jako zvíře“, konstatuje veterinář.


Smutné však je, že ten, kdo srnu srazil z místa nehody odjel.

Dokonce ani celou událost nenahlásil, a tak kromě toho, že nechal zvíře trpět na vozovce, mohl svým přístupem k problému způsobit další dopravní nehodu. Ona dospělá srna ležící uprostřed silnice v neosvětlené zatáčce mohla způsobit další dopravní nehodu a možná s ještě horšími následky. Konec konců pravděpodobně spěchal, jelikož neuklidil ani střepy z rozbitého světla, které po nehodě na vozovce zůstaly. Ty odklízely až sami policisté poté, co jsem srnu naložil a odvezl. Inu 15 let vysvětlujeme lidem, jak mají postupovat, když se jim přihodí něco podobného, ale asi je to pořád málo. Proto i Vás žádám o zpracování tohoto tématu a připomenutí správného postupu.


- viditelně označit místo nehody tak, aby nedošlo k další dopravní

  nehodě.

- zavolat Policii ČR a celou událost řádně nahlásit.

- případně kontaktovat příslušného mysliveckého hospodáře

  nebo uživatele honitby nebo správce komunikace či místně

  příslušnou záchrannou stanici.


Střet se zvěří je rovněž dopravní nehoda, a proto se musí postupovat jako když se srazí dvě auta či člověk!


Ve své podstatě stačí vždy zavolat Polici ČR, která většinou ví, komu má následně volat a jak postupovat. V žádném případě z lokality neodjíždět a nenechávat místo (překážku) na komunikaci bez viditelného označení. Rovněž si nelze sraženou zvěř přivlastňovat a není ani dobré se ji snažit chytat, fixovat či vyšetřovat. Stresované zvíře může být nebezpečné a může ublížit.Za DES OP zpracoval:

Karel Makoň – 777 145 960

 

zpráva ke stažení ZDE