Tiskové zprávy

22.5.2023 Chtěl zastavit vlak vlastním tělem

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
22. 5. 2023
 
Chtěl zastavit vlak vlastním tělem a stálo ho to křídlo
 

Je sobota 20. 5. 2023 poledne. Na mobilní telefon ZSŽ Plzeň volá strojvůdce vlaku pohybujícího se na trase Domažlice - Bělá nad Radbuzou: „Právě jsem 200 m od zastávky Pila (Trhanov) přejel labutí pár s mláďaty! Zahlédl jsem je bohužel na poslední chvíli a identifikoval až ve zpětném zrcátku. Staří leží pravděpodobně mrtví v kolejišti a kolem se hemžilo několik malých mláďat. Kolik jich bylo, nevím, vše jsem hlásil už dispečerovi, aby upozornil kolegy dalšího vlaku. Omlouvám se, bylo to za zatáčkou a vůbec jsem je neviděl, labuťák se proti vlaku postavil, ale nebyla šance vlak zastavit. Další vlak pojede po trati zhruba za hodinu.“
 
Jako na potvoru jsme pod Trpistami na Úterském potoce, kde je hodně špatný mobilní signál. Volajícímu rozumím každé druhé slovo, ale tak nějak chápu, co se asi stalo. Navíc labutí pár z Trhanova i rybníka od osady Pila znám důvěrně a vím, že jejich přesuny z rybníka na rybník jsou časté.
 
Jde o čas, proto volám a žádám o spolupráci profesionální hasiče z Domažlic. Přes operační středisko na lince 150 žádám o výjezd jednotky k místu střetu labutí s vlakovou soupravou přesně tak, jak mi popsal pan strojvůdce.
 
Profesionální přístup operačního střediska a dlouholetá spolupráce s jednotlivými složkami IZS zafungovala perfektně.  Ani ne do 15 minut mi volá velitel zásahu hasičů přímo z kolejiště u vlakové zastávky Pila: „ Labutě jsme vytlačili mimo koleje, všechny jsou živé, akorát labuťák toho má asi dost a nemůže se postavit na nohy. Sami je tu však nezvládneme, potřebujeme, aby sem někdo přijel posoudit situaci.“   
 
Obratem telefonicky kontaktuji kolegu Radka Zemana z Nýřan, ten okamžitě sedá do auta a jede na místo. Z Nýřan tam bude minimálně o půl hodiny dřív než my ostatní z Úterského potoka.
 
Stále jde o čas a rychlost, hasiči nemohou na místě čekat hodiny a pro poraněné labutě bude lepší, když tam dorazíme co nejdříve.
 
Přijíždíme na místo a labutě jsou už mimo vlakový koridor na trávníku mezi rodinnými domy pod tratí. Samice potlučená, ale bez újmy a úrazu. Všech  sedm zhruba týden starých mláďat je v pořádku a jediný, kdo je v kritickém stavu, je samec, který si myslel, že jedoucí vlak zastraší a přepere. Výsledkem je těžký otřes mozku a komplikovaná fraktura pravého křídla v těle, konstatoval Radek Zeman, který dorazil na pomoc hasičům jako první.
 
 
 
Děkuji všem zúčastněným, nakládáme rodinu labutí do auta a převážíme je do voliéry na ZSŽ Plzeň.
 
 
 
 
 
 
Druhý den ráno dorazil na stanici veterinář a rozhodl, že křídlo se bude muset samci amputovat a zakrátit přímo u těla. Je to roztříštěné na drobné kousíčky v celé délce kosti a zhmožděné tak, že se to bohužel nedá zachránit a odoperovat. Ptáci mají křehké duté kosti, je to jako když rozbijete skleněnou trubici. Není na co čekat, čím dříve, tím lépe, ať se může celá rodina vypustit.
 
 
 
Jak řekl, tak se i stalo.  Hned jak se rána zklidní a částečně zhojí, bude celá rodina i s mláďaty co nejdříve vypuštěna na náhradní lokalitu, pravděpodobně na řeku Berounku.
 
 
 
 
Zatím však všichni čekají ve voliéře v ZSŽ Plzeň.