Tiskové zprávy

17.5.2023 Drozd a kachny

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
17. 5. 2023
 

Oběšený drozd
 

Není to tak dávno, co jsme i na našich stránkách a naším adresářem se souhlasem autora i vydavatele posílali odkaz na perfektní článek časopisu Rybářství 03/2023, napsaný RNDr. Bořkem Drozdem, Ph.D. z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Na několika stránkách jednoho rybáři nejsledovanějšího periodika se autor naprosto přesně věnoval zejména vodnímu ptactvu a jeho kolizemi se sportovním rybolovem.

https://www.desop.cz/dokumenty/Dalsi_obsah_webu/Napsali_o_nas/rybarstvi_2023_03_58-61_vlasce.pdf
 
O to více mě pak vyděsil telefonát kolegy Davida Martinovského, který mi telefonoval dne 12. 4. 2023 s tím, že v křoví u Borské přehrady nalezl na rybářském vlasci oběšeného drozda!

Naštěstí se ale nejednalo o pana RNDr. Bořka Drozdu, ale drozda zpěvného, našeho ptáka, pěvce, který se po příletu z teplých krajů bohužel téměř hned nešťastně zamotal do utrženého rybářského vlasce v křoví, kde se doslova oběsil.


Požádal jsem Davida, aby vše nafotil a drozda i s vlascem a klacíky přinesl k nám na stanici. Tady jsme vše nafotili, tak aby přece jen nedošlo k dezinformaci a výsledkem nebyly palcové titulky: „ RNDr. Drozd nalezen v Plzni uškrcený na rybářském vlasci.“
 
Pana doktora Bořka Drozdu tímto zdravíme a přejeme mu hodně zdraví, dlouhá léta a jen to dobré.

Plzeňský Casanova  a nebo možná Žofré
Za poslední měsíc jsem měl nespočet telefonátů upozorňujících na páry kachen divokých, rozsetých po celé Plzni. Oznámení typu: „Dobrý den, u nás na parkovišti, trávníku či před domem je kachna s kačerem a kačer kulhá“, hlásili  „má zlomenou, deformovanou nohu,“ oznamovali jednotliví telefonující lidé z celé Plzně. Jednou je na parkovišti před Kauflandem na Roudné, pak v Mlýnské strouze, pak zase na náplavce na Radbuze, pod Lochotínskou lávkou na Mži, na Doubravce u Rokycanské třídy a dokonce i před nákupním centrem Luna na Borech. Zatímco samice kachny divoké je vždy jiná, zamilovaný samec, který se jí dvoří, je vždy jeden! Alespoň já si tedy neumím představit, že by samců kachny divoké se zlomenou a špatně srostlou nohou, stejně jako měl v Angelice Žofré, bylo v Plzni více! A tak dnes, když mi slečna Alena Špatenková hlásila kulhajícího Casanovu z Lobezské ulice na Slovanech, cachtajícího se zase s jinou samicí v louži hned vedle silnice, požádal jsem ji, aby mi onoho samce i samici nafotila. Tak tady ho máte i se samičkou, která tam někde určitě snáší do hnízda. Koneckonců do hnízda každý den jedno vajíčko teď snáší divoké kachny úplně všude, nebo už sedí na vejcích a čekají, až se jim vylíhnou mláďata, aby je mohly odvést k vodě a vše zopakovat za rok.

Kachna divoká na Paláci Ehrlich

Na střeše devítipatrové budovy Paláce Ehrlich opět sedí na hnízdě samice kachny divoké, která už má sneseno. Kolik mláďat se jí vylíhne a má s Casanovou, je otázka, ale pravdou zůstává, že na střeše jedné z největších budov místní zástavby sedí již podruhé. O hnízdě víme už od loňska, kdy zde vyseděla a následně volným pádem dolů dostala celkem 4 mláďata. Letos zatím na vejcích sedí a nebojte se nic, opravdu ví sama dobře, co dělá.