Tiskové zprávy

30.4. a 1.5. 2023 Akce JOSEFÍNA

TISKOVÁ ZPRÁVA DESOP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
30.4 a 1.5. 2023
 
Akce „Josefína“
 

Záchranářská sezóna je v plném proudu a každý den řešíme desítky případů a zvířecích pacientů. Je to jízda neuvěřitelná. Hodně lidí nám naštěstí pomáhá, a pokud je třeba, tak zvíře i přivezou. Důležité je, než zvíře z lokality vezmete, nám předem poslat jeho fotografii a domluvit se, zda vůbec nějakou pomoc potřebuje. Tady jsou sociální sítě, mobilní telefony a MMS fotky úplně ideální a bez nich by to nešlo.
 
Na druhou stranu, když dostanu několikrát za den informaci, jak se lidé bezohledně fotí ideálně s pejskem anebo partnerkou, 2 metry od sedícího páru labutí na Radbuze,  mám záchvaty zuřivosti nad tupostí některých lidí!
 

Když mi pak ale přišly v neděli večer (30.4. 2023) fotografie od kolegyně Gábiny Černé a jejího partnera Jirky, kteří ještě narychlo na ten nejexponovanější den v roce („pálení čarodějnic“) přes sociální sítě svolali dopolední pracovní, úklidovou brigádu, vzal jsem sociální sítě a jejich skupiny zase na milost.
 
 
Koukám na fotografii 18 statečných a hluboce smekám před tím, co v neděli dopoledne dokázali. Zatímco většina lidí se chystala a těšila na „Májku“, oni uloupli kus svého dne a času, aby přišli nezištně a jen tak pro přírodu, jednu labuť a potěšení uklidit příšerný nepořádek  po bezdomovcích!
 
 
 
Nevíme ani, čí je to pozemek, neřešilo se ani, kdo by to měl správně uklidit a jediné, co za to budou chtít je, aby ty dvě hromady odpadu co pracně vytahali ke krajnici, co nejdříve zmizely.
 
 
Uklízelo se na levém břehu vejprnického potoka v katastru města Plzně těsně na hranici s obcí Vejprnice. Nepořádek, typický pro místo, kde se zdržovali lidé bez domova, vytahali jak z koryta vejprnického potoka, tak z přilehlých pozemků, přičemž pročesávali křoviska, pobřežní vegetaci i travnatý porost.  Bylo tam všechno - bužírky od kabelů, elektro odpad, materiály po chýši, oděvy, věci osobní potřeby a samozřejmě veteš od popelnic.
 
 
 
 
 
 
 
Neuklízelo se však kvůli tomu, že by se dělal pořádek a místo na další stany, ale hlavně z toho důvodu, že lokalita je opět velice zajímavým biotopem a stanovištěm mnoha druhů volně žijících zvířat. Gábina s Jirkou zde stejně jako na Pekelném rybníku již několik měsíců monitorují a hlavně fotí desítky zajímavých živočišných druhů včetně ptáků.
 
 
 
 
Vodní lagunu údolní nivy Vejprnického potoka zde založil opět bobr evropský, a nebýt toho, že do Vejprnického potoka ústí asi nejedna odpadová kanalizace či žumpa, tak by to byla suprová lokalita.
 
 
O tom ale psát nechci, protože hlavním důvodem proč lidé vyslyšeli Gábiny výzvu a přišli, byla místní labutí samice Josefína. Na tu tímto jménem volá Gábina, když jde kontrolovat, jak se jí hojí na krku před 12 dny odoperovaná rána.
 
 
Ve středu v podvečer (19.4. 2023) bylo nutné na základě fotografií a zjištění právě od Gabriely Černé Josefínu na lokalitě odchytit a převézt k okamžitému ošetření na ZSŽ Plzeň. Tady proběhla blesková operace jícnu a vyndání rákosové ucpávky, která bránila labuti přijímat potravu. Ještě ve 22 hodin téhož dne byla labutí samice Josefína na lokalitu ke svému samci Ferdinandovi vrácena, neboť oba dva ptáci zde mají hnízdo a nebylo jisté, zda už na něm nejsou nasezená vejce.
 
 
 
 
 
Takže nedělní akce byla hlavně pro Josefínu, aby se opět neporanila a rekonvalescence proběhla bez vážnějších komplikací.
 
A já ještě jednou děkuji moc všem těm, kteří nebyli líní a přišli, děkuji všem, kteří tam prolézali křoví a z poměrně vzrostlé trávy vymotávali všechny ty odpady a odpadky.  Jmenovitě děkuji Gábině i Jirkovi, Filipovi, Tomášovi, Jardovi, hasičům z Božkova, děkuji rybáři Ondrovi, dále Honzovi, Štěpánce, Martině s Pavlem, Monice, Martě s vnučkou Marií, Ivaně s dcerou Alenkou, Janě, Olině, Aleně a dalším.
 
 
 
 
 
Zároveň je všechny zvu na sobotu 6. 5. 2023 v rozmezí od 10:00 do 16:00 hod. k nám na Záchrannou stanici ptactva v Plzni Doubravce (Zábělská 1512/75), aby se přišli podívat na Den otevřených dveří ZSŽ a opéct si buřta, na kterého bych je rád jménem našeho spolku pozval!
 
 
A co na to Jozefína, kvůli které se to celé vlastně konalo?

No když mi v pondělí večer 1. 5. 2023 poslala Gábina e-mailem fotky onoho labutího páru, nevěděl jsem, jestli je to tím datem anebo výsledkem uklizené lokality, ale pro jistotu jsem doma alespoň vyluxoval :-)