Tiskové zprávy

10.4.2023 Lidé bez domova, problém nejen sociálně-společenský

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
10. 4.  2023
 
Omlouvám se všem těm, kteří čekali další tiskovou zprávu z probouzející se jarní přírody a místo toho jim přišla tato sociálně, bezpečnostně, nebezpečná. I přesto že to na první pohled nevypadá, tak problematika lidí „bez domova“ se výrazně a již několik let negativně odráží i na stavu životního prostředí a naší přírody. Takže když jsem si v mediích přečetl o nové iniciativě „Násilí a pořádek“ která upozorňuje na údajné násilí páchané policií a strážníky na „Bezdomovcích“, přiznám se, že jsem článek nedočetl a šel ihned napsat tuto tiskovou zprávu.   
 
Lidé bez domova, problém nejen sociálně-společenský.

Dostat se jak se říká na ulici, není asi úplně tak složité, zejména když se dostanete do finančních problémů či Vás jak se říká doběhnou hříchy mládí. Na druhou stranu je nutno říci, že v 99% si za většinu těchto problémů mohou dotyčný jednotlivci sami a to, že skončí či zůstanou na ulici, je konec konců každého osobní a svobodná volba.

Nemyslím si, že by Česká republika a dokonce ani naše společnost neměla potřebné sociální cítění a že by lidé na ulici někdo ubližoval. Ba naopak jsem přesvědčený o tom, že zrovna Plzeň má i v této oblasti poměrně dost dobře propracovanou, leta zaběhlou a fungující síť sociálních služeb, která dokáže hodně věcí v této oblasti vyřešit. To by, ale v prvé řadě museli chtít věci řešit i ti co dnes tvrdí, že jim město a jeho bezpečnostní složky jenom ubližují! 

Navíc když se na tuto problematiku podívám i z pohledu ochrany přírody a životního prostředí, tak se asi s ochránci lidských práv a signatáři stojícími za onou peticí v boji proti utlačování práv lidí bez domova úplně neshodnu.

Za třicet let co se pohybuji venku, v ochraně přírody a nejenom na Doubravce jsem osobně zažil a viděl, jak to vypadá, když se lidé bez domova, ale i feťáci, asociálové a zlodějíčci někam nastěhují! Tuny a tuny odpadu, které jsou schopni natahat do přírody od popelnic a zůstávají po nich všude, kde se třeba jen chvilku zdržovali, jsou nezvratným  důkazem toho, že zase až tak bezproblémové soužití s touto skupinou lidí to v reálu opravdu není.

 

Jenom na Doubravce město po těchto lidech uklízelo a sanovalo značně znečištěné, zničené a zapáchající plochy v nákladu desetitisíců dnes možná už statisíců korun, které by šli využít výrazně efektivněji a jinde. A přitom je jedno jestli tyhle lidé se zdržují ve městě ve vybydleném domě, pod mostem a nebo v rekreační oblasti, remízku u řeky, lese  či dokonce v městském parku!

 

 

 

K odpadům si přičtěte, zbytky jídla, výkaly, obaly od potravin, toxických látek, drog, použité oděvy, spacáky, stany, nákupní košíky leckde i psa a pokud Vám táboří na Vašem pozemku, tak máte o starost za několik desítek tisíc postaráno. Navíc nikdy se nestalo, že by jste se s bezdomovci normálně domluvil a že by jste se Vy při vymáhání vlastního práva obešli bez asistence policistů či strážníků městské policie! Takže i v tomto směru mají městští strážníci i policisté nejenom mou plnou podporu, ale i pochopení! A myslím si, že nejenom mou!

 

 

Upřímně je mi jedno, že si někdo někde postaví stan, rozdělá ohýnek a opeče či ohřeje nějaké jídlo, ale nesmí tam po něm zůstat bordel, jako když se převrhne popelářské auto!
 
Navíc na každém ohýnku jediné co se peče jsou ukradené kabely a plasty, které nejenom, že zanechají po sobě vypálené toxické fleky, ale i poměrně velké množství rakovinotvorných a životu nebezpečných látek, které mi všichni pak v Plzeňské kotlině dýcháme!

 

 

A zase, rozumím a chápu, že je lepší, když špinavý, zapáchající, nevábně vypadající bezdomovci neposedávají na lavičkách na náměstí Republiky, nejezdí zadarmo MHD a válí se na zastávkách veřejné dopravy. Chápu, že je lepší když jsou v uvozovkách někde uklizení v okrajové části města, roští kde je nikdo nevidí, ale na druhou stranu i tady žijí lidé, kteří na rozdíl od nich chodí do práce, musí podstatně zodpovědněji a kolikrát i složitěji řešit své problémy, starosti a životní situace a právě v té přírodě si pak chtějí třeba jen odpočinout či zasportovat.
 
I tyto lidé mají svá práva a povinnosti a jelikož musí ještě navíc tenhle systém dotovat, tak bych spíše ocenil, kdyby aktivity „Bezpečného města“, politické reprezentace a nově vznikající,  iniciativy, směřovali svou pozornost, čas energii a peníze jiným směrem, než že budou vyšetřovat, kde se jaký strážník či  policista na grázla, který nerespektuje zákony a základní pravidla, špatně nepodíval!
 
A na závěr jeden aktuální příklad za všechny
 
Plzeň – Doubravka, lokalita kostel sv. Jiří, ř. Berounka.
Studenti ze Střední integrované školy, jako každý rok přišli i letos uklízet k řece Berounce a Hrádeckému potoku na Doubravce. Krom desítek metrů bužírek od kabelů poházených všude kolem řeky v takovém množství, že nebylo v jejich silách je uklidit, našli i extrémně velké množství dámských kabel, prázdných peněženek, osobních věcí a zavazadel!  Kdepak se asi vzali v  této části Doubravky, když tady u bývalé trati na Prahu máme další stan a vypálené plochy od kabelů?

 

Poprosil bych vedení města, aby dalo městské policii patřičné pokyny a pravomoci, aby se na lokalitu opět zaměřili, jelikož mi tady žijeme také a rádi bychom i nadále žili.

A představitele iniciativy „Násilí a pořádek“, aby si přišli ten svinčík po jejich klientech uklidit a vzali si je k sobě domů!