Tiskové zprávy

1.4.2023 Co týden dal a co nás čeká

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
1. 4. 2023


Ve středu (29. 3. 2023) díky podpoře rezortního pana náměstka Aleše Tolara proběhla v prostorách kavárny STAN avizovaná přednáška „O zvířatech a lidech aneb 30 let ve službě“. Děkuji všem, kteří přišli, zejména zastupitelům města, paní Kristýně Nachmann Švédové, samozřejmě panu náměstkovi Aleši Tolarovi a panu zastupiteli Michalu Vozobulemu. Ze skupiny našich příznivců a přátel pak paní Danuši Škopkové, Miloši Blažkovi, Pavlu Zuberovi, Karlům Radům a dalším šesti příznivcům z řad široké veřejnosti. Poté co jsem dva dny před akcí vybláznil pořadatele, že čtyřicet míst bude určitě málo, se nás v kavárně nakonec sešlo pouhých patnáct, přičemž dva účastníci už slyšeli přednášku podruhé. Ano, dlužím pořadatelům (paní Janě Holatové) omluvu, tak slabou účast jsem opravdu nečekal. Nicméně akce proběhla v komorní až rodinné atmosféře. Děkuji všem, kteří přišli.

Zároveň si Vás dovoluji pozvat na další přednášku, tentokrát našeho kolegy, kamaráda a letitého podporovatele DES OP a ZSŽ Plzeň, biologa, preparátora, pedagoga a zajímavého člověka Pavla Zubera. Jeho přednáška „Není zub jako zub“ se bude konat ve středu 12. 4. 2023 od 16:30 hod. v přednáškovém sále MOVING STATION v budově nádraží ČD Plzeň – Jižní Předměstí. Všichni se těšíme nejenom na poutavou přednášku plnou praktických ukázek, ale i na hojnou účast.
 
 
Oživlá hračka

Vzpomenete si na vánoční  příběh oživlé hračky pětileté Emičky z Vochova? Vzpomenete si na samici ještěrky, kterou odchytili v dětském pokojíčku zhruba po týdnu, co si přinesli domů vánoční stromeček v květináči? Tak tahle ještěrka si stále užívá wellness pobyt u naší paní Jiřiny Hepové a těší se na jaro, až bude moci zpět do volné přírody. Za tři měsíce co se o ní manželé Hepovi vzorně starají, nám ještěrka pěkně vyrostla a přibrala. Dnes už nevypadá jako ještěrka, ale spíše menší varan, a myslím, že jí po zimě vyhublé ještěrky z divoké přírody budou tenhle pobyt závidět.
 
 
 
Labutí pár z Třemošenského rybníka a MUDr. Hanou Makoňovou loni ošetřená labuť žije!  

Jeden z našich nejsledovanějších loňských případů a zásahů má zhruba po roce happyend. Když jsem loni 13.4. 2022 odeslal oficiální tiskovou zprávu o úspěšně zachráněné labutí samici na Třemošenském rybníku v Plzni, ani v tom nejhorším snu  mě nenapadlo, co touto informací rozpoutám.

Případ šetřila jak policie, tak státní veterinární správa, veterinární i stomatologická komora a hlavně veřejnost. V mediích i na sociálních sítích to žilo několik týdnů a děkujeme všem, kteří se nás tehdy zastali a podpořili nejen nás, ale i zdravý rozum. A protože Vás nebylo málo a evidentně i osud nám trošku přál, tak labutí samice se sešitým jícnem a svým samcem je už zpět na hnízdišti v Plzni živá a zdravá!
 
 
Dne 14.3. 2023 totiž kolega David Martinovský zachytil celý labutí pár a díky odečtu ornitologických kroužků zjistil, že se aktuálně zdržují v Plzni na Kamenném rybníku. Ještě ten den jsem na lokalitu vyrazil, jeho odečet zdokumentoval a potvrzuji na přiložené fotografii.
 
 
 
 
Co dodat závěrem? Kdyby tenkrát zubařka MUDr. Hana Makoňová pohotově a zkušeně nezasáhla,  asi jen těžko by dnes byla labutí samice se svým samcem zpět na hnízdišti v Plzni!  

Fotografie jsou ze dne 14.3. 2023, lokalita Kamenný rybník Plzeň – Bolevec (ani ne 500 m od rybníka Třemošenského).
 
 
Zákrok a ošetření poraněné labutě bylo provedeno 13. 4. 2022, což bylo zhruba před necelým rokem. 
 
 
 
 
A ještě jedna věc a velice důležitá prosba na závěr

Sháníme šikovného konstruktéra, stavaře „projektanta“ nebo člověka, který by dokázal podle několika fotografií, konzultace a upřesnění použitého materiálu „nakreslit“ technický výkres této umělé hnízdní podložky pro čápy bílé. Přesněji, jsme na dobré cestě, že tento zatím naprosto nejlepší typ umělé hnízdní podložky by se mohl dostat do standardů a tabulek energetiků, což by bylo ideální a super. K tomu aby se tak stalo, je však potřeba jim předložit odpovídající technický výkres, podle kterého by to následně mohli sériově vyrábět. Nejste někdo, prosím, tak šikovný a nebo neznáte někoho, kdo by to dokázal a chtěl pro nás i čápy udělat? Děkuji předem a každá informace dobrá! Já Vám věřím.