Tiskové zprávy

26.3.2023 Přednáška, tůň, Kateřinský potok

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
26. 3. 2023
 

Pěkný den přeji a tentokrát pouze telegraficky a na fotografiích.

Tento týden ve středu 29. března 2023 od 16:30 hod. si Vás dovoluji pozvat do kavárny STAN, Americká 22, Plzeň, na prezentaci činnosti DES OP a přednášku „O zvířatech a lidech aneb 30 let ve službě“. Akce se koná pod záštitou rezortního náměstka primátora pana Bc. Aleše Tolara a je určena jak pro zastupitele města, městských obvodů, odborných komisí, tak pro zájemce z řad široké veřejnosti. Přijďte si poslechnout, jak funguje DES OP - ZSŽ Plzeň, čím vším se zabývá a co vše v Plzni řeší.

Středa 29. března 2023 od 16:30 hod. kavárna STAN

 

Tůňka pro žáby a Ondřeje Hese
 

„Co by to bylo za lokalitu bez pořádné tůně pro žáby?“ úplně ho slyším! Sám jich v krajině vyhloubil, inicioval a ze svého zaplatil hned několik. Obrovská venkovní terária a ostrovy biodiverzity jim také říkal. Svatý Jiří, Lomany, Terešov,  Dražeň, Chrást, Volduchy … Menší i větší tůňky, rybníčky a rybníky hlavně pro žáby, čolky, užovky…. Měl to rád, těšilo ho, když se to povedlo, když to fungovalo. Spolu s manželkou Mirkou a přáteli investoval nejenom čas, ale i finanční prostředky právě do výroby tůní, a proto jsme mu dnes na místě, kde to měl rád (Kateřinského potoka) a které díky němu opět patří přírodě, krajině nechali vybagrovat také jednu. Mělkou tůňku bez ryb, jen tak pro hmyz, žáby, rostliny. Až si okolní zemina sedne, kal  klesne ke dnu a všechno kolem se zazelená a začne kvést, určitě skokani a ropuchy rádi do prohřáté a prosluněné mělké vody přijdou naklást svá vajíčka.  Ondro, ta je nejen pro žáby, ale i pro tebe!   
 
25. 3. 2023 - Kateřinský potok, Hošťka (TC)
Soukromá přírodní rezervace Kateřinský potok – Odkaz profesora MUDr. Ondřeje Hese, Ph.D.
Nadační fond EDEN  a DES OP – Záchranná stanice živočichů Plzeň

 

 

 

 

 

Jaro a voda se vrací do údolní nivy Kateřinského potoka. Díky několika bobřím hrázím se rozlila voda i tam, kde zatím nebyla. Každopádně vodou nasáklá údolní niva potoka čeká na delší den a sluneční paprsky, aby nám opět jako každé jaro mohla ukázat, jakou krásu dovede! Ale všechno má svůj čas, i když někteří zvířecí obyvatelé mokřin jsou už na svých místech a obsazují jednotlivá stanoviště, tůně a delty jednoho z nejkrásnějších potoků.

 
25. 3. 2023 - Kateřinský potok, Hošťka (TC)
Soukromá přírodní rezervace Kateřinský potok – Odkaz profesora MUDr. Ondřeje Hese, Ph.D.
Nadační fond EDEN  a DES OP – Záchranná stanice živočichů Plzeň.

 

 

 

 

 

 

 

 

Další neúspěšný pokus o odchyt trenéra

Ani další pokusy o odchyt Trenéra a přesun labutího páru na řece Radbuze se nezdařily. Zejména labutí samice je velice ostražitá, létá a nedá se chytit. Samec s červenou ornitologickou  značkou na krku má sice zastřižené letky na křídle, ale samotného bez samice ho převézt nelze. Navíc časově to už s ohledem na začátek snášení vajec a hnízdní sezóny asi ani nezvládneme. Věc se stále řeší.