Tiskové zprávy

19.3.2023 Trenér je letos problém!

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
19. 3. 2023
 
Trenér tentokrát vítězí a u Radbuzy se vystřídali už všichni lidé, co mám
 

Zhruba už měsíc se snažíme o odchyt problematického páru labutí velkých, které se vrátily na řeku Radbuzu do Plzně  pod Papírenskou lávku k loděnici TJ Prazdroj – rychlostní kanoistiky. Nejdříve labutě na lokalitě nebyly vůbec, přičemž tento týden začaly usilovně stavět hnízdo a připravovat se na hnízdění.
 
 
 
 
 
Vyrazili jsme tedy na lokalitu s tím, že celý pár i v rámci jeho bezpečnosti odchytíme a přesuneme jinam.  Po týdnu a několika neúspěšných akcích, při kterých jsem na lokalitě strávil několik dní a  vystřídal snad všechny lidi, co mám, některé z nich dokonce i vykoupal, se nám labutí pár odchytit nepodařilo!
 
Základem je totiž odchytit oba ptáky současně, a to prioritně hlavně samici, na kterou pak nalákáme i samce. Jenže tím, jak se labutí pár chytá každý rok, tak si to samozřejmě dobře pamatuje, a tak i přesto, že jsme vystřídali všechny známé i neznáme tváře, tak je samice stále neuvěřitelně ostražitá a odchytit se nám ji nedaří! Navíc samec ji stále kryje vlastním tělem, tak zatímco samce se nám odchytit podařilo, tak samice je stále nepolapitelná!
 
 
 
 
 
 
 
Jsou to nervy, čas nás tlačí, a pokud se to nepodaří do doby, než snese první vejce, tak pak budeme muset čekat, až se vyklubou mláďata a odchytit celou rodinu hned po vylíhnutí, což bude ještě mnohem náročnější a rizikovější než doteď!
 
Navíc od středy 15. 3. 2023 má samec bojovník na krku speciální ornitologickou značku a zastřižené letky na jednom křídle. Od té doby mám každý den já i městská policie tak 20 telefonátů na téma co to je, že má na krku plechovku nejmenované značky nealkoholického nápoje, že ho to škrtí a já nevím co ještě.
 
Určitě je fajn, že se veřejnost zajímá, co se kde děje, ale mnohem více ve stresu než labuťák jsem z toho ve finále pak já! A že to jsou nervy!
 
Takže, prosím, klid, tyto krční límce různých barev se pro labutě používají na celém světě a my je používáme pouze  mimořádně, právě v takovýchto komplikovaných případech, jakým bezesporu labuťák přezdívaný „Trenér“ je! Trenér má límec červený s číslem B110, víme o něm, není třeba se jakkoliv znepokojovat.
 
Děkuji za pochopení, držte nám i labutím palce, jelikož pokud to dopadne jako každý rok a nepodaří se nám je přesunout na bezpečnější lokalitu, tak jim mláďata zase spadnou z jezu u Mrakodrapu a nevyvedou na této lokalitě opět nic!