Tiskové zprávy

7.3.2023 Tipy, články, zajímavosti

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
7.3. 2023
 
Zajímavosti, tipy, články ze ZSŽ Plzeň

 
Na první pohled to vypadá, že se u nás na Záchranné stanici živočichů v Plzni vlastně nic moc neděje, ale opak je pravdou. Každoroční administrativní agenda je v plném proudu, a tak postupně přes evidenci pacientů, ornitologických kroužků, finanční uzávěrky, archivaci pozůstalostí, školení až po celkové závěrečné zprávy a desítky dalších úkolů se vše snažíme vyřešit dřív, než se šoupne čas, prodlouží den a rozjede se naplno sezóna záchranářská. To ale bude ještě pár týdnů trvat, a tak Vám mohu nabídnout alespoň několik našich článků, příspěvků, které nám teď aktuálně vyšly, anebo jsme se na nich spolupodíleli.
 
Prestižní a výborný časopis pro náročné, čtvrtletník Vítaného hosta, Vás ve svém prvním letošním vydání vrátí do letní sezóny roku 2022 a doslova Vás protáhne rákosinami některých rybníků v Plzeňském kraji. Náš příspěvek pod názvem „Tvrdý boj o přežití a výsledky telemetrického sledování motáka pochopa“ Vás seznámí s výsledky celkem jednadvaceti  mláďat motáka pochopa, které jsme v letech 2019 až 2022 dlouhodobě sledovali.
 
 
I s dalším naším příspěvkem zůstaneme u vody. Článek „Jak bobři navracejí vodním ptákům domov“ je trefně zařazen v rubrice „Rady, tipy, návody“, a to v novém čísle ornitologického periodika Ptačí svět. Tady jsme se spolu s šéfredaktorkou  Alenou Klvaňovou z ČSO prošli po zajímavých mokřadních lokalitách v Plzeňském kraji. Nechybí Janovský mokřad, Pekelný rybník a samozřejmě náš Kateřinský potok. Jinak Ptačí svět je tentokrát věnovaný hlavně vodním ptákům - kachnám a ptáku roku, kterým je polák velký.
 
 
I poslední dnešní upoutávka je věnována vodám a ve výborném, velmi pěkně rozpracovaném článku časopisu Rybářství 03/2023 se autor příspěvku RNDr. Bořek Drozd, Ph.D. z jihočeské univerzity v Českých Budějovicích věnuje zejména vodnímu ptactvu a jeho kolizemi se sportovním rybolovem. Podrobně rozebrané téma si opravdu zaslouží pozornost nejenom rybářů, ale i těch, kteří se podél vody pohybují, a není jim úplně jedno, co se kolem děje.