Tiskové zprávy

15.2.2023 Dešenice II.

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
15. 2. 2023
 
Nová hnízdní podložka pro čápy bílé v Dešenicích II.
 

V pondělí 13. února 2023 mi přišla zpráva i s fotografií (od Pavla Šimka), že v Mirošově na Rokycansku už zase stojí čáp bílý na hnízdě. Ano, s největší pravděpodobností je to opět ten stejný čáp, o kterém se každý rok píše v mediích, že je úplně prvním čápem a poslem jara, který se vrátil z daleké Afriky. Opak je však pravdou, jelikož tenhle čáp už několik let do žádné Afriky zimovat nelétá, ale zimu pravděpodobně tráví v nějakém ptačím parku pár kilometrů za hranicí v Německu. Do Mirošova to pak má ze zimoviště logicky jen pár desítek kilometrů, tak hodinku maximálně dvě svižným letem.
 
 
 
No to je ale jedno, jelikož i do Dešenic u Nýrska se od dnešního odpoledne klidně mohou vrátit čápi bílí už také. Dnes 15. 2. 2023 jsme totiž s Milošem Paiskerem st. osadili na nově postavený stožár s kovovou hnízdní podložkou imitaci rozestavěného čapího hnízda, která by měla domovský čapí pár přilákat a přesunout jejich hnízdo z funkčního příhradníkového stožáru elektrického vedení na fungl nový a bezpečnější betonový sloup. O akci jsme vás už informovali v předešlé tiskové zprávě, a dnes jsme na sloup nainstalovali poslední prvek tak, aby čápi na něm mohli hnízdit.
 
 
 
Více už na přiložených fotografiích a budeme doufat, že čápi se do Dešenic opět vrátí. Jinak čápi z daleké Afriky se na území ČR vracejí zpravidla až začátkem měsíce dubna, přičemž po těch z Německa přiletí v březnu většinou čápi, kteří zimují ve Španělsku, což je o kousek dál. 
Tak uvidíme.