Tiskové zprávy

5.2.2023 Kamarádi ušatí

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
Leden 2023
 
Kamarádi ušatí


Celkem třikrát jsme se s kroužkovatelem Národního muzea Praha Milošem Paiskerem, kolegy ze stanice a místními lidmi snažili odchytit a okroužkovat osm kalousů ušatých, zimujících na smrku v sídlišti nedaleko parku Homolka v Plzni na Slovanech.
 
 
 
Jelikož se s největší pravděpodobností jedná pouze o zimující kalouse ušaté odněkud ze severu, mělo nasazení identifikačního ornitologického kroužku pro nás i kalouse poměrně velký význam. I přes veškerou snahu, úsilí a čas se nám podařilo odchytit a okroužkovat pouze čtyři.
 
 
Celkem třikrát jsme s paní Mirkou a Petrou natahovali sítě na zahrady u jejich rodinných domů. Celkem třikrát jsme všichni s napětím po setmění čekali, kolik sov se do nárazových sítí chytne.
 
 
 
 
 
Jenže volně žijící druhy živočichů nejsou žádní hlupáci, a tak ve finále to byla plichta. Čtyři s osmi není málo, ale také to není ani moc. Tak jsme alespoň s našimi ptačími sousedy seznámili všechny místní lidi. Na pár fotografiích máte možnost se na ně podívat i vy.
 
 
 
Počítáme, že za pár dní se kalousi vydají na svá domovská hnízdiště a na smrk u Homolky se možná vrátí zase až za rok. Tak šťastnou cestu a úspěšnou sezonu, ušatí kamarádi.