Tiskové zprávy

30.1.2023 Vzácná návštěva na ř. Mži

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
30. 1. 2023
 
Vzácná návštěva na řece Mži v Plzni
 

V pondělí 30. 1. 2023 jsme na řece Mži pod Lochotínskou lávkou měli hned dvojitou vzácnou návštěvu. Na vodě plavala v hejnu kachen divokých méně známá kachna kopřivka obecná a po břehu běhala s fotoaparátem více známá Gabriela Černá, jejíž fotografie a i ji samotnou známe hlavně od Pekelného rybníka z Vejprnic.

A co Gábina na řece Mži nafotila?
 
 
Kopřivku obecnou
 
 
Mladé labutě velké.
 
 
 
Nádherně vybarvené kachny divoké.
 
 
 
Kachnu divokou s háčkem a olůvkem v křídle - pokusím se odchytit a ošetřit na místě.
 
 
 
Zubatou bestii z Jižní Ameriky, která tady nemá co dělat a trpí zimou.
 
 
Dvě zdechliny nutrií - zítra z vody vylovím.
 
 
 

>

A naší labuť s poraněným křídlem, která se střídavě na náplavce na Radbuze a pod Lochotínskou lávkou na ř. Mži volně pohybuje již třetím rokem.
 
 
 
 

v>

Původně jsme tuto kroužkem označenou labuť odchytili v únoru 2020 po nárazu na dráty elektrického vedení na řece Mži u Malesic. Následně bylo třeba jí křídlo amputovat a vrátili jsme ji na Mži jako trvalý handicap.
 
Labuť se však posunula od Malesic po proudu do středu města, kde pravidelně žebrá pečivo a jelikož má od nárazu ještě občas viditelně zdeformovaný krk, tak to vypadá, jako že se jí vše přihodilo včera. Opak je však pravdou, jelikož se opravdu jedná o našeho zvířecího pacienta, který byl na řeku vypuštěn jako trvalý handicap, nemůže létat a deformace krku jí zas až tak nevadí. Navíc to není věc, která by se dala vyřešit, a tak následky starého úrazu jsou bohužel trvalé. Přijde nám ale škoda kvůli nim labuť někam zavírat či utratit. Na lokalitě se pohybuje již od měsíce dubna roku 2020 a krom toho, že nám hodně lidí volá, že si myslí, že je aktuálně poraněná a potřebuje pomoc, tak tam nikomu nevadí.
 
 
Malesice 2020