Tiskové zprávy

23.1.2023 Zajímavosti nejen z ČR

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
23. 1. 2023
 
Opravdu zajímavé druhy!
 

Když mi minulý týden při výkladu v mateřské škole přišla do mobilu SMS a dvě fotografie otřeseného lelka se slovy: „ Asi ho srazilo auto. Zatím jsem ho dala do krabice (musím do práce), uvidíme, jestli se zmátoří…“, reagoval jsem okamžitě větou: „ Jsem ve školce, ptáka nepouštět, vyzvednu ho.“ Do minuty mi přišla další SMS: „Vyzvednu si ho? V Sierra Leone?“ (usměváček a palec nahoru). Blbě jsem si text bez brýlí přečetl a v domnění, že jde o nějaký butik či prodejnu luxusního oblečení, jsem jako totální blbec odeslal: „A to je kde a co? Za hoďku tady končím, tak pak zavolám.“ A pak už jen přišlo „ Jeee v Africe…. To jsem já s tím ledňáčkem.“
 
 
 
No nemusím vám asi vyprávět, jaké bylo mé zklamání, že autem sraženého lelka u nás v lednu mít nebudeme. V jednu chvíli jsem si říkal, že snad uvěřím na to, že vlivem globálního oteplování přestanou ptáci létat do Afriky, nebo že ze zoo Plzeň Tomáši Pešovi uletěl lelek z vnitřní expozice.
 
 
 
Ani jedno ani druhé se však nepotvrdilo, a tak jsme se s paní Andreou z Plzně, která nás už několikrát ze Sierra Leone (kde momentálně pracuje) žádala o radu, od srdce zasmáli. 

Já jel pak už jen toho dne pro autem sraženého samce kosa do Třemošné, což bylo mnohem logičtější a výrazně blíž. A stejně je to takém pěkný pták
 
 
 

Život jde dál, dnes pro změnu otevřu e-mail od paní Jaroslavy N., reagující na naši včerejší tiskovou zprávu nazvanou „Co týden dal.“ Koukám na přiložené fotografie, protírám si oči a „kukačka“, kroutím hlavou a říkám si, co je zase tohle?

 
 
 

K tomu další dvě fotografie slonů v zoo a u řeky s nějakými lidmi. Říkám si, že by mi v Plzni něco uniklo? Že by ředitel zoo Jirka Trávníček, nové vedení radnice  a novináři se slony na Mži? Tak to to vzali hopem!

 
 
 
 
 

A až následně jsem si přečetl:
 

Pane Makoni,
dnes mi přistála u nohou kukačka pruhoocasá (Srí Lanka). Sebrala jsem ji a za asi 20 vteřin mi umřela v rukou.  Netuším příčinu, šlo to rychle, jakoby šok. Bylo to ve sloní Zoo Pinnawala, odkud jsou slonice v Praze. Ještě vám pro radosti přidám obrázek slonů. Mějte se fajn.       Jaroslava N.
 
 
 
Přátelé, já Vás mám moc rád, ale tohle mi nedělejte! Po ptačí chřipce v Brodu nad Tichou bych to měl okamžitě hlásit na SVS MVDr. Richardu Bílému a z toho by mohl být další průšvih!
 
Samozřejmě žertuji a jsem rád, že nás sledujete, informujete a hlavně, že Vám není jedno, co se děje i mimo území ČR.

Zachovejte nám určitě svou přízeň a v obou případech je vidět, že to volně žijící druhy živočichů nemají snadné jak u nás, tak ani kdekoliv jinde na světě.

-------------------------------------------------------

A teď už jen pro zajímavost.
Našeho posledního lelka jsme my jako ZSŽ Plzeň řešili 10. 10. 2019 v Plzni ve venkovní prodejně HONBACHU, kam se pravděpodobně dostal se zbožím. Pták měl těžký otřes mozku a vnitřní zranění, pravděpodobně po střetu s automobilem, kterému do 24 hodin nakonec bohužel podlehl. Skončil jako většina uhynulých vzácných druhů ptáků v depozitáři Národního muzea Praha jako vědecký materiál či exponát.
 
 
 
 
 
 
 
Poslední kukačku nám pak přivezli nálezci 30. 7. 2021 s lehkým otřesem mozku ze silnice od Konstantinových Lázní. Kukačka se z otřesu vzpamatovala a  1. 8. 2021 byla Radkem Zemanem okroužkována a vypuštěna u Lochousic.