Tiskové zprávy

22.1.2023 Co týden dal

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
22. 1. 2023
 
Co týden dal

Všichni máme za sebou třetí lednový týden roku  2023, a že by byl čas se v klidu pustit do zpracovávání naší „ Celkové roční zprávy o činnosti DES OP a ZSŽ Plzeň za rok 2022“ se říct úplně nedá.

 
Takže alespoň, že se podařilo uzavřít evidenci pacientů za předešlý rok, zkompletovat a předat zbytek platebních dokladů paní účetní k ekonomické uzávěrce a s úřady a projektantem Davidem Vondrovicem zase nepatrně popostrčit projekt celkové rekonstrukce ZSŽ Plzeň.

K tomu všemu už máme za sebou několik desítek výjezdů a zásahů, včetně na zimu slibovaných a mimo hlavní sezónu odsouvaných projektů ekologické výchovy. Další setkání zejména s dětmi jsou ale před námi, a tak jako vzorek posílám pár fotografií z dětských kolektivů, kde jsme už byli.


Lesní školka Větvička v areálu Sofronky tráví s dětmi většinu času venku. A tak během venkovní výuky kolem ohně po stolečcích i podlaze pod venkovním přístřeškem poskakovali a paběrkovali brhlíci lesní, červenka a sýkory.
 
 
 
Za našimi doubraveckými sousedy do Mateřské školy pod Chlumem jsem vzhledem k počtu dětí  vyrazil na celé dopoledne. I tady mě překvapilo několik dětí svými poměrně dobrými znalostmi přírody, což je rozhodně alespoň pro nás ta nejlepší zpráva.
 
 
 
 
 
Od fotografky T. Typltové jsme tento týden dostali fotografie z projektu ekologické výchovy zaměřeného na sladkovodní ryby. Celkem čtyři třídy žáků ZŠ Plzeň – Újezd se mohly zapojit do pitvy ryby. Tentokrát nikdo neomdlel a o výukový program byl velký zájem.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Srnec mezi ochrannými ploty - silnice první třídy I/27 v úseku mezi Plzní a Třemošnou. V neděli 22. 1. 2023 opakovaně hlášen pohyb zmateného srnce pohybujícího se u plotu a pravého pruhu vozovky na výjezdu z Plzně. Zvíře se pravděpodobně dostalo mezi ploty a na frekventovanou pozemní komunikaci ze strany od železnice za vlakovou zastávkou Bolevec. Plot je však členitý a kolikrát zvíře dovedl až k samotné komunikaci. Dostat dospělé vystresované zvíře bezpečně v jednom člověku na druhou stranu plotu je poměrně adrenalinová záležitost, a díky náhodně kolemjdoucímu páru dvou mladých lidí se to povedlo, aniž by bylo třeba na místo volat policii a dočasně uzavřít provoz v obou směrech.
 
 
 
 
 
Když jsem srnce dostal do spodní části plotu, potřeboval jsem z venku otevřít únikovou branku v rohu oplocení.  Byl jsem však daleko a nemohl jsem bezpečně srnce obejít tak, aby mi neskočil do jízdního pruhu. Naštěstí v ten moment jsem zahlédl na cestě kousek od branky pár šikovných mladých lidí, na dálku jsme si rukama, nohama vyměnili pár povelů a oni pochopili, co se po nich chce. Nadzvedli díl branky, podepřeli ho klackem a stáhli se do ústraní, já následně opatrně natlačil srnce až do rohu oplocení a ten vyběhl ven. S vousatým mladým mužem na fotografii jsme pak branku zase zavřeli a vydali se každý svou cestou.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kačera kachny divoké s plastovými zdrhovacími páskami na nohách jsme na řece Berounce pod lávkou pro pěší od kostela svatého Jiří na Pecihrádek v Plzni Doubravce  monitorovali již delší dobu.  V neděli však kolega David Martinovský hlásil, že samec je na lokalitě opět a že docela se nechá z vody vylákat na rohlík ven. Hned po srně jsem tedy jel rovnou k řece, kde se mi konečně podařilo onoho samce kachny divoké odchytit, zaškrcené pásky mu z nohou sundat, nasadit mu ornitologický kroužek a zase ho vypustit.