Tiskové zprávy

16.1.2023 MSVP - dobrodružství od začátku do konce

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
16. 1. 2023
 
„Mezinárodní sčítání vodních ptáků 2023“
Dobrodružství od začátku až do konce.

 

Tentokrát hlavní sčítací termín „Mezinárodního sčítání vodních ptáků 2023“ byl centrálou naplánován pro celou republiku na víkend 14. a 15. ledna 2023.
 
Pro nás z DES OP sraz v sobotu 14.1. 2023 v 8:30 hod. na Záchranné stanici živočichů Plzeň. (Magda, Michaela, Miloš, Olina, Monika a Martin)
 
 
 
Jako každý rok vyrazily celkem čtyři posádky kánoí a pokryly opět celkem 56 říčních kilometrů řeky Berounky. Tradičně se jelo od soutoku řeky Radbuzy a Mže z Plzně od Štruncových sadů až po silniční most a jez ve Zvíkovci.  
 
Metodu přesunu jednotlivých posádek, lodí a lidí máme za ta léta poměrně propracovanou, a tak zatímco David Melichar nasedal do kánoe na řece Mži ve Štruncových sadech již v 8:00 hod., další posádky vyrážely postupně tak, jak byly rozvezeny na sčítací úseky. 
 
David Melichar naprosto spolehlivý, disciplinovaný, samostatný a už na první pohled jasný velitel čety aktivních záloh armády ČR, mířící po proudu až k Dolanskému mostu.
 
 
 
Od Dolanského mostu vyráží na nejdelší sčítací úsek s nejvíce jezy a přenosy lodí zocelená dámská posádka ve složení Olga Štěpánková a Monika Šedivcová. Poslední přípravy, nalodění a odjezd, sraz jako vždy pod Olešnou u Žíkovského mlýna.
 
 
 
 
 
 
 
Je půl desáté a u Žíkovského mlýna se do kánoe chytá předposlední posádka ve složení Martin Süss s Michaelou Říhovou. I oni nesmí loď cestou pod Rakolusky převrátit, nabrat vodu či se nechtěně vykoupat.
 
 
 
 
 
Dodržování přesného postupu a časového harmonogramu je pak zase pro stahování lidí z jednotlivých úseků řeky velice důležité, a tak nečekaná uzávěra silnice za mostem v Liblíně nám řádně zkomplikovala přesun na poslední úsek řeky pod Rakolusky.
 
Narychlo z mapy vyčtená náhradní cesta k vodě po červené turistické značce z Bujesil se zejména v poslední fázi sjezdu k řece ukázala jako obtížně schůdná i pro pěší, natož pak pro terénní auto s vlekem na přepravu lodí.
 
A tak poslední posádka ve složení Miloš Paisker a Magdalena Berkovská nasedá do kánoe na pravém břehu Berounky naproti Rakové zhruba s hodinovým zpožděním.
 
 
 
Po červené nahoru do Bujesil bych to blátivým korytem jen těžko vyjel, a tak volím jedinou v mapě vyznačenou náhradní cestu podél Radnického potoka a trnu, zda se od řeky vůbec dostanu.
 
Vyšlo to akorát, a tak zase nakládám všechny posádky na smluvených místech suché a včas.
 
 
 
 
 
V rámci genderové vyváženosti byly ženy na letošním sčítání na ř. Berounce v jasné přesile. (Magda, Olina, Michaela, Monika)
 
 
 
A výsledek?
I přesto, že jsme sčítali na poměrně velkém říčním úseku, tak finální součty vodních ptáků na řeku Berounku žádná sláva. Na výsledku sečtených ptáků se jednoznačně projevilo relativně teplé počasí, rozmrzlé rybníky, ale i skutečnost, že v průběhu posledních deseti, patnácti let populace jednotlivých druhů ptactva citelně kolísají a bohužel i klesají. Navíc řeka Berounka je historicky významným zimovištěm vodního ptactva a v době její slávy, třeskutých mrazů a tuhých zim jsme jednotlivé druhy počítali na stovky, dnes když jsme u některých druhů na desítkách, tak je to zázrak.
 
 
 
Přesné výsledky a celkové počty jednotlivých druhů vodního ptactva  námi sledovaných úseků opět zpracovala kolegyně Marie Süssová, která komunikuje s mezinárodní sčítací centrálou.
 
Ale i kdybychom nic nesečetli, tak tato akce má svůj význam i v rámci školení a bojové připravenosti mužstva, což je s ohledem na provozování záchranné stanice živočichů rovněž velice důležité.
 
Děkuji všem, kteří se letos sčítání opět zúčastnili a pomohli.
 
Zvláštní poděkování patří firmě H2O Sport Sikyta, která nás jako každý rok na sčítání vodních ptáků patřičně vybavila a půjčila jak lodě, tak vlek na jejich přepravu, vesty a pádla.