Tiskové zprávy

2.1.2023 První zvířecí pacient 2023

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
1. 1. 2023
 
31. prosince 2022 a 1. ledna 2023
 
Tak jsme to zase oslavili jak se sluší a patří.

 

Co na tom, že ekonomicky to nevypadá zrovna nejlépe a střílení peněz do vzduchu si mohl dovolit jen málokdo!
Co na tom, že jeden idiot, který odpálí petardu ve vnitrobloku obytných domů, obtěžuje x dalších domácností, lidí, zvířat a rodin!
Co na tom, že téměř na dostřel vítali nový rok v krytu se strachem o holý život!

My se přece máme dobře a jednou za rok to musí všichni vydržet!

Naivně a tajně jsem si myslel, že když je situace taková, jaká je, a navíc některá města jasně deklarovala, že letos ohňostroje dělat nebudou a leckde je i zakázali, že jsme se konečně jako lidská společnost posunuli v chápání zase o kus dál.

Marně jsem do medií hlásal, že letos to bude určitě jiné, lepší, zlomové,  jelikož lidé zmoudřeli, pochopili a jsou mnohem empatičtější a všímavější vůči tomu, co se děje kolem nich.

Marně, když pak hned po setmění se na Silvestra opět rozjela ta tradiční kanonáda a nepřetržitý ohňostroj, alespoň v Plzni trval až do jedné hodiny po půlnoci, bylo mi jasné, že jsem se bohužel opět jen velice mýlil.  

A tak prvním zvířecím pacientem v novém roce 2023, světe div se, je opět srnec evropský, který byl zahnán na lokalitu, kde to neznal a následně narazil do plotu s takovou razancí tak, že to nejspíš nepřežije.

 

Je 1. 1. 2023 kolem třetí hodiny odpoledne. Mladí manželé s malým chlapcem kontrolují svou zahrádku v Plzni na Roudné, když v tom jim tryskem přímo před jejich zraky proběhl od sousedů vyplašený srnec. „Stáli jsme u kůlny dost daleko na to, aby nás zvíře vidělo, ale to jak narazilo do plotu, jsme měli jako na dlani. Musela to být příšerná rána na hlavu a krk, a tak když manžel omráčeného srnce z plotu vymotal, sebral srnec veškeré síly a snažil se postavit a utéci. To mu ale nešlo, jelikož jediné co mu fungovalo, byly zadní nohy. Plazil se tady vyděšený, ochrnutý, až nakonec zůstal bezvládně ležet,“ popsala celou událost mladá paní, která nám vzápětí telefonovala s prosbou, co má s poraněným zvířetem na svém pozemku vlastně dělat?

 

Na místo jsme přijeli zhruba až za hodinu s tím, že předtím jsme hledali další zvíře v zahrádkářské kolonii na Slovanech v Motýlí ulici, údajně navíc poraněnou srnu, o které jsme věděli už s předešlého dne.

 

Přiznávám, že zahájit záchranářskou sezonu 2023 hned utracením prvního letošního zvířecího pacienta se mi opravdu nechtělo. Navíc srnec byl naštěstí po nárazu tak otřesený, že kupodivu nebyl tak vystresovaný a v takovém šoku, že by bylo milostivější ho na místě hned utratit.

 

 

Proto jsme ho naložili a odvezli do naší ohrady pro spárkatou zvěř, kterou máme v Zábělé.
Dáme mu 24 hodin na zklidnění a uvidíme, jak na tom zítra bude a hlavně, co na to řekne veterinář.

 

Vám všem pak ještě jednou děkuji za dosavadní spolupráci, podporu, přízeň a pomoc. To co nás všechny čeká, nebude evidentně snadné, ale věřím, že to nakonec jako vždy i díky Vám a společně zvládneme. Zároveň Vám přeji hlavně hodně zdraví, štěstí a pokud možno sil, energie a úspěchů.