Tiskové zprávy

17.12.2022 Vltava Praha

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
17. 12. 2022
 
Jako každý rok „Monitoring a kontrola vodních ptáků na řece Vltavě v Praze“
 

Jako každý rok tak i letos jsme se v předvánočním čase a v poměrně širším zastoupení sešli v sobotu (17. 12.  2022) v 10:00 hod.  na levém břehu řeky Vltavy v Praze u železničního mostu naproti Vyšehradu. Letos akci svolal kolega Michal Podhrázský, hlavní koordinátor límcování, značení a kroužkování labutí spolu s Jiřím Vaníkem, rovněž koordinátorem dané problematiky. Sešlo se nás na tomto ornitologicky zajímavém zimovišti opět hodně a nechyběli jak kolegové ze severních Čech, tak z Čech jižních.
 
 
Cílem akce bylo projít levý i pravý břeh v úseku právě mezi železničním mostem u Vyšehradu až k Mánesovu mostu a přes Karlův most po náplavce zase zpět. Kontrolovali, sčítali a odečítali jsme hlavně labutě velké, divoké kachny, lysky černé a racky.
 
 
 
 
 
 
Jelikož se tentokrát do Prahy sjelo poměrně hodně kolegů, kteří se věnují kroužkování a značení hlavně vodních ptáků, podařilo se odečíst kolem stovky kroužků, zejména labutí a racků. Zároveň jsme odchytili a ošetřili některé poraněné ptáky, překroužkovali staré a hůře čitelné ornitologické kroužky a procvičili odchytovou techniku.
 
 
Ošetření dospělé labutě velké s polknutým rybářským háčkem. Zranění staršího data se nám podařilo ošetřit na místě a opět jen díky šikovnosti MUDr. Hany Makoňové.
 
 
 
 
 
 
 
Bylo to příjemné celodenní setkání venku u vody, které navíc přineslo mnoho zajímavých dat a několika labutím i pomohlo. Stejně jako loni i letos jsme se u vody potkali se skupinou Muzejnické exkurze vedené  vedoucím Kroužkovací stanice Národního muzea Praha kolegou Jaroslavem Cepákem.
 
 
Naše skupina na společné fotografii se skupinou Muzejnické exkurze.

Z této skupiny se k nám pak přidala paní Jaroslava Nováková, která dokonce šla určitou část trasy dnes dvakrát.
 
 
 
 
 
Vedoucí kroužkovací stanice Jaroslav Cepák dohlíží na kroužkování odchyceného racka.
 
 
 
 
 
 
 
 
Moc pěkná akce a děkuji všem zúčastněným za příjemné předvánoční setkání s ornitologickým bonusem.