Tiskové zprávy

26.11.2022 Překvapení z Afriky

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
26. 11. 2022
 
Překvapení z Afriky

V sobotu 26. 11. 2022 ráno v 10:43  hod. našeho času otevřu ve svém mobilním telefonu zprávy a čtu: Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, protože jsem původem z Plzně a znám Váš spolek. Žijeme s partnerem již pár let v západní Africe, momentálně v Sierra Leone a včera jsme bohužel odchytili rybaříka, který si upálil křídlo - narazil do skleněných dveří a spadl na gril. Vzali jsme ho domů, protože  pochopitelně nemůže létat, jinak se ale zdá být v pořádku, jen jedno křídlo má opálené. Můžete poradit, jak se o takového ptáčka nejlépe postarat? Je to Afričan Pygmy Kingfisher, úplně asi ten nejmenší rybařík, který tady žije.  Našla jsem si, že baští hmyz, což asi není problém nějaký nachytat, ale jak ho donutit, aby baštil a jak mu zajistit ubytování než se křídlo zotaví – pokud tedy je vůbec možné, aby dorostlo. Moc předem děkuji za případné rady.“ Andrea.
 
Koukám na přiloženou fotografii a opravdu se nejspíše jedná o afrického nejmenšího ledňáčka - rybaříka, který je ještě menší než ten náš ledňáček, na kterého jsme zvyklí. 
 
 
 
Okamžitě posílám mobilem fotografii doporučené ubikace i s bidélkem a další pokyny ohledně misky s vodou a krmením.
 
 
 
 
 
 
 
Do několika málo minut mi přijdou z Afriky další fotografie a podrobnosti.
 
 
 
 
 
 
 
Musím konstatovat, že paní Andrea si s partnerem vede velice dobře, nejen že velmi přesně a dobře popsala celou událost a určila druh pacienta, ale hodně informací už o rybaříkovi věděla a bez zbytečných otázek věc perfektně řeší. A to si píšeme přes půl planety! Každopádně do hodiny je rybařík ubytovaný i s nabídkou potravy, v tomto případě na místě chyceného hmyzu!
 
 
 
Zato já mám tady administrativní „problém“. Samozřejmě bych správně měl zvířecího pacienta vykázat v centrální evidenci Národní sítě záchranných stanic. Jenže nejen, že v evidenci tento ptačí druh zatím nikdo nezadal, ale ani katastrální území pověřené obce či název města, okres a kraj se mi v předložených možnostech nezobrazuje.
 
Samozřejmě žertuji a napíši rybaříka na „Plzeň“ alespoň podle původu a bývalého bydliště nálezce a oznamovatelky.
 
 
 
 
 
 
 
I další případ je z ciziny. Je 19. 7. 2022, 14.49 hod. našeho času a dostávám zprávu na mobilní telefon i s fotografií od česky hovořícího pána, tentokrát z Portugalska: „Dobrý den, jsem momentálně v Portugalsku a koukám na obrovského, pravděpodobně poraněného racka, kterého jiní rackové pronásledují a shodili ho ze střechy sousedního domu. Co mám dělat?“
 
Přesnou lokalitu si už nepamatuji, jelikož následně jsem s pánem věc řešil telefonicky, ale dvě  fotografie mladého „mořského“ racka jsem v galerii mobilního telefonu i s datem nakonec  dohledal.
 
 
 
 
 
I v tomto případě chtěl pán radu, jak má postupovat, aby rackovi pomohl. Je příjemné, že o nás a záchranné stanici živočichů vědí lidé i tak daleko. Škoda jen, že v obou případech jsem měl zde jiné povinnosti a nemohl si pro zvířecího pacienta z časových důvodů dojet.