Tiskové zprávy

30.10.2022 Lomanské tůně rovná se Hepovi a Ondra

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
30. 10. 2022
 
Lomanské tůně rovná se Hepovi a Ondra
 

Sobotní příjemně prosluněný den (29.10. 2022) jsme s Haninami a Hepovými věnovali nezbytně nutné údržbě Lomanských tůní a zároveň vzpomínce na Ondru.
 
 
 
Lomanské tůně jsou totiž jedním z prvních projektů kolegy Ondřeje Hese a manželů Jiřiny a Jaroslava Hepových s tím, že v roce 2011 pod hlavičkou a záštitou projektu druhové ochrany DES OP si tato trojice zamilovaná do u nás žijících obojživelníků a plazů pořídla další žabí tůně.
 
 
 
 
 
Výsledkem jejich několikaletého snažení, zejména pak manželů Hepových, a jejich pracovním nasazením je celkem pět Lomanských tůní. Čtyři z nich jsou pak součástí mokřadu a je třeba je alespoň jednou za rok prosvětlit, vysekat a připravit na další jarní sezónu. Deset let se o tůně intenzivně starali manželé Hepovi spolu s Ondrou, ale síly ubyly, a tak jsme museli dnes nastoupit my. Koneckonců Lomanské tůně jsou důležité nejenom pro žáby, ale i celý místní ekosystém a to je to hlavní, proč vznikly a oč nám všem jde.
 
 
 
 
 
Letos se rákosí urodilo, a jelikož by za chvilku tůně úplně pohltilo, zastínilo a vysušilo, bylo třeba ho jako každý rok opět teď na podzim posekat.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Když už jsme byli na lokalitě, tak Jarda Hep s malou Haninou vyčistili a zrevidovali ptačí budky.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paní Hepovou se na lokalitě bohužel vyfotografovat nepodařilo (nechce se nechat fotit), a tak přikládám alespoň dobovou fotografii z roku 2011, kdy Lomanské tůně vznikaly.