Tiskové zprávy

22.10.2022 Další hnízdo čapů hotové Nalžovské Hory

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
22. 10. 2022
 
Další hnízdo čápa bílého hotové - Nalžovské Hory (KT)

 
Je sobota 22. 10. 2022 9:30 hod. a zámek Nalžovské Hory u Klatov. Přijíždíme k vjezdu do zámku, na místě už čeká kolega Václav Melka od hasičů z Horažďovic s hasičským výsuvným žebříkem.
 
Docela dost prší a Hana Makoňová se obléká do pracovní kombinézy, aby vystoupala po hasičském žebříku na hnízdo čápa bílého, které je třeba snížit.
 
 
 
Vše je mokré, těžké, mazlavé, ale udělat se to musí. Čapí hnízdo se snižuje na podnět kolegy Jiřího Vlčka z Plzeňského krajského úřadu, který zde čapí hnízdo léta monitoruje a kroužkuje na něm mláďata.

Poslední úpravy (snížení a odlehčení) nepoužívaného komína bývalého zámeckého skleníku jsme realizovali rovněž my, bylo to na den přesně, tj. 22. 10. 2007.
 
 
 
 
 
Hana Makoňová snižuje hnízdo čápa bílého, které je plné kompostu, drnů, klacíků, ale i žížal, hmyzu a hnízd vrabců. Takové čapí hnízdo je plné života a slouží i jiným organismům a živočichům, ne jen čápům, kteří ho pravidelně přistavují a rozšiřují. Rozebrat ho však není úplně snadné, ještě když vám prší za krk a těžká hlína je nacucaná vodou.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Snížením hnízda to nekončí, ještě je třeba dole uklidit shozený hnízdní materiál.
 
 
 
 
 

Děkujeme horažďovickým hasičům a Václavu Melkovi za technickou podporu, pomoc a součinnost.
Bez nich bychom to jen stěží zvládli.

 
 
 
V pondělí v 9:00 hod. Srbice u Mochtína, tam to bude s ohledem na stav a výšku komína podstatně náročnější.