Tiskové zprávy

16.10.2022 Zemřel pan Josef Somr - Břéťa

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
16. 10. 2022
 
Svět přišel o dalšího velikána
Zemřel pan Josef Somr - Břéťa

Nedělní sluníčko na obloze již od samého rána slibovalo docela pěkný barevný podzimní den.

Ve 13.23 hodin ho však protnula velice smutná SMS od kolegyně Zdeničky Kubalové, ve které stálo: „Zemřel pan Somr.“ 

Od té doby na to musím myslet, jelikož tento svět opět přišel nejenom o dalšího velikána a ikonu českého filmu, ale i člověka a osobnost.

S panem Josefem Somrem jsem měl tu čest s kameramanem a kamarádem Vladimírem Novým jednou spolupracovat. Byl to pro mě obrovský zážitek na celý život. Samozřejmě znám pana Somra ze všech filmů, pohádek a rozhlasových her jako asi většina národa, ale tím, že nám 7. 12. 2015 namluvil příběh bobra Břéti, měl jsem tu čest se s ním potkat osobně a strávit s ním část natáčecího dne.

Pan Somr byl stará škola, obrovský profesionál a velice příjemný člověk. Když jsme ho na podzim roku 2015 prostřednictvím autorské agentury oslovili s prosbou, zda by pro DES OP nenamluvil náš 16 minutový filmový příběh pro děti o bobru evropském,  s velkým respektem jsme čekali, co nám odpoví. Když pak volali z agentury, že pan Somr si předložený text přečetl a souhlasí, že Břéťovi propůjčí svůj hlas, navíc bez nároku na honorář, byla to pro nás s Vláďou obrovská čest.

A tak 7. 12. 2015 jsme doma před domem na Vinohradech vyzvedli pana Josefa Somra, společně odjeli do Nahrávacího studia Blue Tools, kde pan Somr bez jediné chybičky dvakrát po sobě načetl pečlivě barevně podtrhaný text. Zase jsme ho následně odvezli domů před dům. Celé to trvalo zhruba čtyři hodiny a vidím to jako dnes.

Proto také bych rád ještě jednou panu Somrovi moc a moc poděkoval za vše, co pro nás, DES OP a tento svět udělal.  Děkujeme. Čest  jeho památce.  

S úctou    Karel Makoň