Tiskové zprávy

13.10.2022 Stožár pro čápa Vstiš u Dobřan

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
13. 10. 2022
 
Ve Vstiši u Dobřan postavili místní čápům nový stožár.

 

Ve středu 12. 10. 2022 od devíti hodin stavěli místní spolu s odbornou firmou nový příhradníkový stožár s umělou hnízdní podložkou a přístupovou lávkou pro čápy bílé.
 
 
Provizorní hnízdní podložka na sušku hasičských hadic byla už v havarijním stavu, a tak musela být z jara (2022) před příletem čápů demontována. Nový stožár se však postavit nestihl, a tak čáp, který přilétl ze zimoviště, navíc o měsíc dříve, neměl kde zahnízdit.  Naštěstí mu Ondřej Peksa s kolegou Josefem Špačkem operativně a velice rychle a doslova po telefonu vyrobili provizorní dřevěnou hnízdní podložku na sedlové střeše stodoly paní MUDr. Bohumily Fegové hned vedle původního sušáku. Čápi novou dřevěnou hnízdní podložku okamžitě obsadili, ale hnízdění bylo ve finále neúspěšné a mláďata čapí pár nevychoval.
 
 
Jelikož však nejde čapí hnízdo jen tak zničit bez náhrady, rozhodla se obec, že postaví stožár jiný. Ve spolupráci s Odborem životního prostředí Plzeňského krajského úřadu a naší stanicí jsme vytipovali náhradní místo, s Pavlem Steinbachem svařili a osadili příhradníkový stožár hnízdní podložkou a ve středu ho na náklady obce odborná firma spolu se starostou Ladislavem Hrubým, Ondřejem Peksou a Josefem Špačkem úspěšně postavili.
 
 
 
 
 
 
 
Byl jsem na místě zachytit ten moment a potěšit se tím, jak věci fungují a vše běží jako dobře namazaný hodinový strojek. Teď už jen na nový stožár osadit nový hnízdní základ a napodobeninu čapího hnízda, který upleteme a osadíme spolu s místním přírodovědným kroužkem, který vede Ondra. 

Děkujeme všem a více už na přiložených fotografiích.