Tiskové zprávy

9.10.2022 Podzim na ZSŽ Plzeň

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
9. 10. 2022
 

Podzim je tady a hned v úvodu Vás zveme na tradiční podzimní vycházku (15.10. 2022) s Lubošem Volterem, ukázku odchytu a kroužkování s Mildou Paiskerem a Den otevřených dveří na ZSŽ Plzeň. Více na přiloženém plakátku.
 
 
 
Dále už telegraficky z podzimního provozního deníku DES OP a ZSŽ Plzeň.
 
Pět peněz, pět peněz…..
Poslední zářijový den jsme vyjížděli k dalšímu zajímavému zvířecímu pacientovi, který narazil do budovy proskleného hotelu na Rokycanské třídě, kousek od Hlavního vlakového nádraží Plzeň, naproti pivovaru. Omráčenou a dezorientovanou křepelku polní, schovávající se pod zelení na skleněné ploše pod stolečkem venkovního posezení před hotelem, našla zcela náhodně maminka s dvěma dcerami. Křepelku pohotově odchytily, zavřely do papírové krabice a ochotně počkaly do našeho příjezdu. Z této lokality se nejednalo zdaleka o první nález křepelky polní. Křepelky totiž podle všeho v rámci přirozeného tahu a přesunu do teplých krajů táhnou hlavně v souvislém porostu zeleně, zejména podél železničních kolejí a vodotečí. Bohužel koleje i řeky je zavedou i do měst, kde na ně pak číhají nebezpečné nástrahy a pasti.
 
 
 
 
 
 
 
Na ZSŽ Plzeň se křepelka za dva dny vzpamatovala, byla následně okroužkována a vypuštěna zpět do volné přírody. Tak snad ji hejnko neodtáhlo příliš daleko anebo se stihla přidat k jinému. Po křepelkách budou Plzní protahovat sluky lesní, ty ale táhnou hodně při vodě a plzeňských řekách.
 
 
 
Nové krmítko do Borského parku.
Zima se blíží, a tak je čas co nejdříve osadit nové loni už slibované krmítko pro drobné ptáky do Borského parku. Karel Makoň starší a Karel Makoň mladší pracují na novém prototypu obřího krmítka, které by mělo nahradit jedno z již 22 let fungujících stojanových krmítek v Borském parku.

Doslova monstrózní a blbuvzdorné krmítko se rodí pomalu, jelikož zde je třeba propojit hned několik podstatných podmínek a parametrů zároveň. Počítáme, že do měsíce by mělo být krmítko hotové a na lokalitě.

PS: Slunečnice zatím ještě není sklizená a stojí na poli. Jako každý rok však počítáme s tím, že nakoupíme 50 pytlů od ZD Heřmanova Huť a i letos snad dokážeme uspokojit všechny ty, kteří od nás léta slunečnici berou.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Repasované krmítko je už na svém místě v Lochotínském parku.
Poté co obrovský jehličnatý strom padl přímo na naše stojanové krmítko v Lochotínském parku, fungující na lokalitě od roku 2000, nás atakovalo nespočet návštěvníků parku, kteří byli zvyklí do krmítka sypat (i létat).
 
 
 
 
 
Využili jsme tedy v zemi stávající ocelové patky a narychlo zrepasovali krmítko jiné. Dnes je krmítko opět na svém místě a je úplně stejné jako to, které tam bylo. Děkujeme všem, kteří se o něj již několik let starají a chodí do něj sypat.
 
 
 
 
 
A na samotný závěr Kateřinský potok a jeho podzimní nálada.