Tiskové zprávy

25.9.2022 Vlk

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
25. 9. 2022
 
Vlk

 
V sobotu 24. 9.2022 jsme Vás prostřednictvím některých medií informovali o nálezu poraněného vlka evropského nalezeného houbaři v silničním příkopu mezi obcemi Horní Blatná a Potůčky na Karlovarsku.
 
Mnoho lidí na tuto zprávu zareagovalo, a teď se dotazují, jak to s vlkem vypadá, zda ho máme u nás na stanici v Plzni či nikoliv a zda by se na něj nemohli přijít podívat. Jelikož vlka u nás nemáme a poslední, co s kolegy potřebujeme, je teď řešit diskuse na sociálních sítích, dovolil bych si poslat pár upřesňujících informací, které by bylo dobré si přečíst až do konce. 
 
Dopoledne jsme se k celé události dostali jen čistě náhodou, když nás kontaktovala místní policie s tím, že je třeba věc urychleně a akutně řešit. Policie postupovala naprosto perfektně, profesionálně a dle instrukcí přesně tak, jak by se postupovat v takovémto případě mělo.  Děkujeme.
 
 
Operativně poslala fotografie poraněného zvířete, přičemž to, že se opravdu jedná o vlka, nám potvrdil kolega z plzeňské zoo Tomáš Košatka. V ten moment proběhlo z naší strany hned několik telefonátů, jak s Přírodovědeckou fakultou UK, tak dalšími odborníky a státními orgány ochrany přírody.
 
 
Výsledkem byla skutečnost, že vlka nakonec zajistila místně příslušná ZSŽ z Bublavy, která má dané území na starosti. Pokud vím, tak  vlka odvezla na veterinární vyšetření a řeší jeho léčbu spolu s veterinářem.
 
Tím pádem vlk není u nás v Plzni, ale je u kolegů v ZSŽ Bublava, přičemž jediné, co teď potřebují, je čas a prostor, aby se plně mohli věnovat záchraně a léčbě zvířete. Proto ani já jsem je už následně nekontaktoval a přikládám jen zprávu, kterou jsem večer zachytil na FB.
 
 
Podle uvedených informací zvíře žije, je bohužel ochrnuté na zadní část těla a čeká se, zda zabere veterinářem stanovená léčba. Nezbývá tedy nic jiného než čekat, jak celá událost dopadne a doufat, že se vlk ze zranění zotaví a bude moci být vrácen zpět do volné přírody.
 
 
Jinak informace do medií byla námi zcela záměrně uveřejněna v duchu:
 
To, že řidič srazil zvíře a z místa nehody ujel bez toho, aniž by věc řešil, je prasárna!  
Nálezci (houbaři) i policie postupovali naprosto perfektně!
Jedná se o zcela mimořádnou věc, která vyžaduje mimořádné a týmové řešení!
A i přesto, že se jedná o obávanou šelmu, lidmi opředenou nejrůznějšími mýty a nesmysly, tak se vše obešlo bez dramatických událostí, příběhů a krveprolití.
Držme vlkovi i kolegům palce a věřte, že je o zvíře postaráno, co nejlépe to jde.
 
Závěrem děkujeme všem, co případ sledují a není jim jedno, co se stalo!
Dejte prosím však kolegům i vlkovi čas. Určitě vás budou kolegové následně o jeho zdravotním stavu informovat.

Děkuji a s pozdravem Karel Makoň.