Tiskové zprávy

17.9.2022 Další poraněná labuť

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
17. 9. 2022
 
Další poraněná labuť.


Další případ labutě brutálně chycené na pytláckou nástrahu jsme řešili u kolegů na jižním Plzeňsku, na rybníku Šavlice u Dnešic. K případu jsme vyjížděli tento čtvrtek 15. 9. 2022, přičemž ošetření labutě proběhlo opět přímo namístě, a jak se říká, za pět minut dvanáct. K záchraně labutího mláděte výrazně přispěla i skutečnost, že na lokalitě zasahoval zkušený tým záchranářů a kajak.
 
Informaci a fotografie o neobvyklém chování mladé okroužkované labutě na rybníku Šavlice u Dnešic jsme obdrželi e-mailem 13. 9. 2022 večer. Informace navíc byla již z víkendu, přičemž pisatel e-mailu zaregistroval u mladé labutě pouze nehybnou levou končetinu a větévku, kterou za sebou jedno z pěti labutích mláďat táhlo. Nebýt toho, že ostatní mláďata a rodiče poraněné mládě pronásledovali, štípali a odháněli, možná by si ani pan Honza nevšiml, že je něco v nepořádku.
 
 
 
 
 
Labutí pár s mláďaty z rybníku Šavlice (původně však Žerovického rybníka, kde labutě vyhnízdily) sledujeme díky ornitologickým kroužkům na lokalitě již několik let. Pět mláďat jsme letos kroužkovali zhruba před třemi týdny, přičemž své v celém případu sehrály právě ornitologické kroužky.
 
Když jsme totiž ve čtvrtek dopoledne dorazili na lokalitu a u břehu byli pouze dva rodiče se čtyřmi mláďaty, bylo nám hned jasné, že páté mládě chybí. Hledali jsme ho ze břehu, obešli téměř celý rybník, telefonovali kolegům na ZSŽ do Spáleného Poříčí, zda už pro mládě nebyli oni, a kontaktovali oznamovatele a pisatele e-mailu. Nikdo však nic o pátém mláděti nevěděl, navíc oznamovatel kontroloval lokalitu den před námi, a také už ho neviděl.
 
V jeden moment to vypadalo, že mládě na lokalitě prostě už není, že bylo uloveno predátorem, či uhynulo a  posloužilo jako potrava. Navíc jsme obešli po břehu téměř celý rybník, a tak to vypadalo, že akce bude ukončena s tím, že labutí mládě už na lokalitě není a že tentokrát jsme prostě přijeli pozdě.
 
 
 
Naštěstí na lokalitě byl sehraný a zkušený tým lidí, a tak ještě než jsme pátrání po poraněné labuti odvolali, vlezl si Radek do kajaku a pro jistotu objel rákosové ostrůvky z vody. Když projížděl poslední cíp hustého rákosí, vyjelo z něj páté mládě, sešněrované rybářskou šňůrou, s krmítkem a dvěma háčky. Silnou černou rybářskou šňůru měla labuť namotanou kolem těla u krku na levé končetině nad ornitologickým kroužkem a oba dva háčky zaseknuté v levé noze tak, že ji nemohla natáhnout, natož použít. K tomu olověná zátěž s rybářským krmítkem a klacek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Radek labuť pomocí kajaku odchytil, přivezl na břeh a s malou Haninou ji ze zajetí smotku pytlácké nástrahy vysvobodil. Ošetření proběhlo opět na místě a mládě bylo okamžitě vráceno rodičům a sourozencům zpět na vodu. Kdyby se však nepodařilo labutí mládě najít, tak zcela určitě uhynulo schované někde v rákosí! To, co mělo na sobě, ho nejenom výrazně omezovalo v pohybu, ale zásadně ohrožovalo na životě! Všichni jsme se na místě shodli na tom, že ten pták by to na místě bez lidské pomoci nezvládl a uhynul, proto už také byl zalezlý v rákosí a nereagoval ani na pohyb lidí na břehu, či krmení zbývajících mláďat na vodě lidmi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Více už na přiložených fotografiích, přičemž rekonvalescence na vodě a v prostředí, kde to labuť zná, je mnohem efektivnější než léčba labutě v zajetí. Navíc labutí mládě začalo okamžitě končetinu používat, což je dobré znamení následné rekonvalescence.