Tiskové zprávy

31.8.2022 Z minula do budoucna

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
31. 8. 2022
 
Z minula do budoucna
 
Komín Švihov (KT)
 

Nedávno jsme se vraceli s Milošem Paiskerem služebně od Nýrska. Jeli jsme kolem Švihova a míjeli ZD s obrovským kovovým komínem bývalé sušky na obilí. Před deseti lety (v roce 2012) jsme uvnitř komína a na jeho dně našli na doporučení Vojty Hájka celkem 8 koster čápa bílého a jednoho čápa bílého živého. Proto jsme také téhož dne komín zabezpečili ochrannou kovovou sítí, a když jsme teď jeli kolem, tak nás oba dva současně napadlo, zda tam ta síť ještě vůbec je. Vylétli jsme tedy proto dronem k hornímu okraji komína a s potěšením zjistili, že je.

Kontrola zabezpečení komína dronem v ZD u Švihova 29. 7. 2022.
 
 
 
 Instalace ochranné kovové sítě na komín ZD u Švihova 9. 8. 2012.   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dnes (31. 8. 2022) jsme se pro změnu s Radkem Zemanem vraceli zadem ze Sytna – sytenského rybníka do Nýřan, kde jsme měli hlášenou námi kroužkovanou mladou labuť se zaseklým rybářským háčkem v hlavě. Problém zjistila, operativně nafotila a nahlásila paní Hana Kinkalová. Labuť Radek suverénně odchytil, háček jsme vyndali, ránu ošetřili na místě a mládě vrátili k rodině.
 
 
 
 
 
 
Cestou zpět jsme se vraceli přes Rochlov,  Hněvnice (PS), kde mě zaujala kaplička v polích. I toto místo jsem znal už z let dávno minulých, a to z roku, kdy jsem řešil svou druhou poraněnou labuť se zlomeným křídlem na návesním rybníku v Hněvnicích. Tenkrát jsme jeli pro labuť autobusem ČSAD a měli jsme dvě hodiny čas, než pojede autobus zpět, courali jsme se po okolí a vyfotili se u této kapličky.
 

Foto Hněvnice z roku 1992

 
 
Foto Hněvnice 31. 8. 2022.