Tiskové zprávy

14.8.2022 Odchyt dalšího labutího mláděte s rybářským vlascem na Pekelném rybníku

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
14. 8. 2022
 
Odchyt další mladé labutě z Pekelného rybníka zamotané do rybářského vlasce 
 

Záchranná akce mladé labutě s největší účastí dobrovolníků proběhla tuto neděli 14. 8. 2022. Celkem šest profesionálních zvířecích záchranářů a 21 dobrovolníků laiků, kteří se přihlásili na základě výzvy uveřejněné na sociálních sítích. Lidi na akci svolala paní Gabriela Černá a bez těch, kteří přišli, bychom labutí mládě se zamotaným rybářským vlascem kolem spodní čelisti zobáku nikdy nechytili.
 
 
 
 Děkuji všem zúčastněným za jejich statečnost, nasazení a odvahu. Chvilkami to bylo hodně napínavé, náročné a vysilující. Myslím, že všichni, kteří přišli, netušili, co je čeká a jak moc bude odchyt labutě náročný.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Labutí mládě jsme se snažili v rámci DES OP ZSŽ Plzeň s paní Gabrielou Černou, Radkem Zemanem a Jiřím Doulem odchytit už dva týdny, vyzkoušeli jsme noční odchyt, speciální dron s termovizí, osvícení plochy, lákání na krmení, odchyt z kajaků, ale labuť se velmi dobře maskovala a nechtěla opustit rákosí. Rojnice minimálně ze třiceti lidí, kteří se chytí za ruce a v jedné lajně projdou neprůchodné rákosí, byla poslední šancí, jak labuť zachránit.
 
 
 
 
 
Dobrovolníků v rákosí bylo nakonec pouze 16 a museli rákosinu projít celkem dvakrát, ale byli opravdu neskutečně houževnatí, a tak labutí mládě nakonec z rákosí vyhnali a s kajaky ho odchytli. Neuvěřitelná akce, děkuji všem a posílám fotografie, které ani nevím, kdo fotil, ale přišly mi od fotografky Gábiny Černé a něco jsem měl ve fotoaparátu já.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Další odchyt labutě zamotané do rybářského vlasce jsme realizovali v sobotu 13. 8. 2022 u kolegy Pavla Moulise v rámci našeho rodinného odchytu na Boreckém rybníku u Rokycan. Tady jsme ze čtyř okroužkovaných mláďat tři odchytili, čtvrté překontrolovali na vodě, ale žádný vlasec na mláďatech nenašli.