Tiskové zprávy

19.04.08 - Jelen evropský

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Jelen evropský

ze dne:

19.4. 08 (sobota)

místo konání:

Plzeň sever – Město Touškov

 

vlastní zpráva:

Několik kilometrů od Města Touškova je soukromá obora na dančí zvěř. Spolu s daňky zde chová majitel tohoto mysliveckého zařízení tři laně a jednoho statného jelena evropského.

 

Ve čtvrtek mu však neznámý pachatel úmyslně prostříhal plot a právě laně s jelenem z obory odešli. Marně se snažil spolu s kolegou uprchlíky nalákat na krmení zpět do obory. „V oboře nám vždy běží za autem, ze kterého sypeme oves a kukuřici, v otevřené krajině to však příliš nefunguje a den ode dne jsou plašší a plašší.“ posteskl si chovatel.

 

„Majitel obory se na nás obrátil s žádostí o pomoc, máme sice vynikající odchytové sítě, novou narkotizační pušku, nějaké zkušenosti s odchytem srn či lamy do holých rukou, ale na jelena evropského jsem si prostě netroufl. Hned od začátku mi proto bylo jasné, že bez veterináře Zdeňka Rampicha z plzeňské ZOO to prostě nezvládneme.“

 

MVDr. Rampich patří v našem kraji k nejlepším a ročně svou narkotizační puškou či foukačkou odloví desítky zdivočelých krav, býků či podobně zbloudilých zvířat. Svou dobrou formu potvrdil i dnes, když zhruba po pětačtyřiceti minutách hledání v lese trefil z okénka automobilu 150 kilogramového jelena na 50 metrů přímo do kýty zadního běhu. Byla to naprosto přesná rána a za 15 minut spal obrovský paroháč doslova jako jelen.

 

Dokud však zvíře není zpět za plotem obory, nelze hovořit o úspěšném odchytu, a tak jsme bleskově svázali všechny běhy a naložili jelena na korbu terénního auta. V půlce cesty jsem si připadal jako Smolíček Pacholíček, když se probírající se jelen začal v na otevřené korbě auta zmítat a dva jsme ho nemohli udržet. Mimo jiné řidič terénního auta jel rozbahněným polem tak rychle, že bláto lítalo až do úložného prostoru. Myslím, že milovníci motokrosu by jásali nadšením i bez jelena. V půlce cesty byl však jelen tak probraný že bylo třeba ho ještě přispat. Po menší dávce sedativ se zklidnil a byl úspěšně převezen do obory.

 

Venku však běhají ještě tři laně, a tak si tento neobvyklý zážitek s mimořádnou dávkou adrenalinu při troše štěstí prožijeme ještě minimálně třikrát.

 

Pravdou však zůstává i skutečnost, že úmyslným prostříháním plotu u obory a vypuštěním chovných zvířat ven do volné přírody vznikla jejich majiteli několika tisícová škoda a neznámý pachatel se dopustil závažného trestného činu. Pravděpodobně se jednalo o vyřizování osobních neshod s podtextem určité dávky závisti. O návrat zvířat do našich lesů a jejich blaho rozhodně nešlo. Vypuštění takto chované zvíře do volné přírody je škodlivé i pro okolní ekosystém. Jelen evropský se na této lokalitě již několik let nevyskytuje a daňci se sem tam ukáží, ale není to náš původní živočišný druh a jejich populace je v lesích spíše potlačována.

 

na fotografii:

Hana Robejšková , MVDr. Zdeněk Rampich a Pavel Hlavinka

 


text a podrobnosti: Karel Makoň - 777 145 960

 

zpráva ke stažení ZDE