Tiskové zprávy

2.8.2022 Vernisáž výstavy "Ondrovy mokřady"

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
2. 8. 2022
 
Vernisáž výstavy „Ondrovy mokřady“

 
V pondělí 1. 8. 2022 v 16:05 hod. jsem měl tu čest v ZOO Plzeň zahájit a moderovat vernisáž výstavy Nadačního fondu EDEN nazvanou „Ondrovy mokřady“.

Cílem vernisáže bylo nejenom zahájit výstavu, ale i vzpomenout a vzdát hold odkazu a památce předního plzeňského lékaře, patologa, herpetologa, teraristy, sportovce, kamaráda, ekologa, kolegy, zakladatele nadačního fondu EDEN a člena DES OP profesora MUDr. Ondřeje Hese.
 
 
 
Na akci přišlo zhruba kolem stovky lidí, od kamarádů, kolegů, rodiny a přátel přes zástupce úřadů, institucí a subjektů. Mezi přítomnými nechyběli jak Ondřejovi kolegové a špičky z medicínského prostředí, tak kamarádi a přátelé, kteří s ním realizovali jeho projekty druhové ochrany či sportovali. Nechyběla samozřejmě rodina, kolegové ze zaměstnání, studenti a dokonce i jeho kolegové z Rumunska, Gruzie a Slovenska.
 
 
 
Foto K. Misíková
 
 
 
Foto K. Misíková
 
 
 
Foto K. Misíková
 
V úvodu promluvil zakladatel a předseda nadačního fondu EDEN Ondrův dlouholetý kolega a  kamarád profesor. MUDr. Michal Michal.
 
 
 
Foto K. Misíková
 
Následně o Ondrovi velice pěkně promluvila paní profesorka MUDr. Ludmila Boudová a hned po ní se za kamarády slova ujal její manžel profesor MUDr. Jiří Bouda.
 
 
 
Foto K. Misíková
 
 
 
Foto K. Misíková
 
Drobnými vstupy mezi jednotlivými vystoupeními přítomných jsem se snažil vyzdvihnout a představit Ondrovy aktivity na úseku ochrany životního prostředí, přírody a volně žijících živočichů.
 
 
 
Foto K. Misíková
 
Závěrečné slovo dostal za organizační tým Mgr. Martin Vobruba. Tím byla zahájena výstava, kterou si můžete prohlédnout do 31. 8. 2022 v prostorách  kapličky Mediterraneum v ZOO Plzeň.
 
 
 
I přesto, že Ondřej Hes podobné a tak rozsáhlé akce nikdy nevyhledával a nebyl úplně jejich příznivcem, tak věřím, že by měl upřímnou radost z toho, kolik lidí se sešlo a přišlo se podívat na jeho tůně, louže a ostrovy biodiverzity.
 
Proto i vernisáž jsem si dovolil zahájit nadsázkou a  slovy: „Původně zde měl stát Ondra a výstava se měla skládat pouze z 12  velkoformátových tabulí těch nejúžasnějších fotek z našich mokřadů! Když se však nad tím teď zamýšlím, pokud by tu výstavu organizoval Ondra, tak jak původně měl, tak by tu vlastně nestál asi nikdo, jelikož on na podobné akce neměl čas a místo toho by někde sekal trávu kolem tůní. I přesto jsem ale přesvědčen, že teď se na nás dívá a má radost, kolik Vás přišlo!“  
 
Každopádně všem těm, kteří v pondělí na vernisáž přišli, bych chtěl ještě jednou jménem pořadatelů a Nadačního fondu EDEN moc a moc poděkovat za jejich účast, podporu a vzpomínku na tak všestranně mimořádného člověka, kterým prof. MUDr. Ondřej Hes bezesporu byl!
 
Děkuji ZOO Plzeň za poskytnutí výstavních prostor a spolurealizaci vernisáže, týmu Nadačního fondu Eden a Bioptické laboratoři, všem, kteří výstavu a celou akci realizovali, také členům DES OP – Záchranné stanice živočichů Plzeň za doprovodný servis.
 
A úplně nejvíce děkuji, Ondřeji, hlavně tobě, za tvůj odkaz, energii, mokřady a vše, co jsi pro nás i přírodu udělal! Čest tvé památce a nezapomeneme!
 
 
 
A něco více o výstavě