Tiskové zprávy

21.7.2022 Zachraňují lidské životy, ale i ty zvířecí jin nejsou lhostejné

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
21. 7. 2022
 
Zachraňují lidské životy, ale ani ty zvířecí jim nejsou lhostejné


Jako každý rok, i letos jsem jel do Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně pro mládě poštolky obecné, která v areálu FN hnízdí v odvětrání střechy. Prvního mláděte poštolky sedícího na zásobníku kabelu stavebního výtahu si ve čtvrtek 21. 7. 2022 všimly dvě zdravotní sestřičky.
 
 
Než jsem dojel na lokalitu, skočila poštolka do plechového zásobníku, kde by ji jen stěží někdo našel a rodiče nakrmili. Kdyby takhle velké mládě vyskočilo z hnízda v lese, vůbec nic by se nestalo a rodiče by ho dokrmili mimo. Ve městě v zástavbě a mimo zeleň je však situace jiná a na rušné komunikaci či ve světlíku budovy nemá mládě poštolky téměř žádnou šanci.
 
 
 
Pro druhé mládě poštolky ze stejného hnízda jsem pak jel s kolegou Karlem Radou v sobotu 23. 7. 2022. Tentokrát si mláděte pobíhajícího mezi zaparkovanými auty všimla posádka rychlé záchranné služby. I oni poštolku zajistili a počkali do našeho příjezdu.
 
 
 
Ježek západní v okapovém svodu Plzni na Borech

O tom, jak nebezpečné jsou pro volně žijící druhy živočichů nezabezpečené okapové svody, šachty, meliorace a bazény, přinášíme opět svědectví v podobě dalšího konkrétního případu.
 
V neděli 10. 7. 2022 v ulici V Bezovce zcela náhodně upozornil pes svého majitele na ježka zapadlého v okapovém svodu. Za poslední dva roky je to již třetí případ v této městské části, přičemž dvakrát jsme dospělého ježka už vyprošťovali z rovněž nezabezpečeného okapového svodu v ulici Na Belánce. To je vzdušnou čarou ani ne 500 m od posledního zásahu a je vidět, že naše město a jeho zahrady, vnitrobloky a ulice jsou atraktivním místem k žití nejenom pro lidi, ale i zvířata.