Tiskové zprávy

17.7.2022 Hnízdo čápa bílého Vstiš u Dobřan

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
17. 7. 2022

 
Kromě víkendového monitoringu a kroužkování mláďat motáka pochopa jsme se v sobotu 16 .7. 2022 spolu s Pavlem Steinbachem a kolegou Ondřejem Peksou věnovali plánovanému přesunu hnízda čápa bílého v obci Vstiš nedaleko Dobřan.
 
Cílem celé akce řízené a financované Plzeňským krajským úřadem ve spolupráci se samosprávou obce Vstiš je vytvořit čápům bílým, původně hnízdícím na starém sušáku hasičských hadic v objektu místní hasičské zbrojnice, náhradní a adekvátní hnízdiště.
 
 
 
Konstrukce původního sušáku hadic s čapím hnízdem byla dlouhodobě v havarijním stavu a původně v roce 2014 námi narychlo osazená hnízdní podložka byla určena pouze na jeden rok.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bohužel prosadit nový stožár se stabilní hnízdní podložkou se podařilo až letos, a to hlavně v důsledku skutečnosti, že stará trubková konstrukce sušáku i s provizorní hnízdní podložkou a čapím hnízdem už opravdu hrozila zřícením!
 
Jelikož podle zákona nelze čapí hnízdo zničit, zrušit bez náhrady, začala se řešit hnízdní podložka jiná. To však nešlo tak rychle, a tak to, že se podařilo čápy ve Vstiši udržet, je obrovská zásluha hlavně kolegy a obyvatele Vstiše pana Ondřeje Peksy, který velice rychle a operativně spolu se zaměstnancem obce Josefem Špačkem a místními obyvateli po zániku původní hnízdní podložky zhotovil dle našich instrukcí (já byl doma po operaci kolena) parádní provizorní, dřevěnou hnízdní podložku na hřebeni sousední stodoly MUDr. Bohumily Fegové. Nebýt Ondřeje Peksy a paní doktorky Fegové, tak by čápi ve Vstiši letos vůbec nebyli a kdo ví, zda by se sem v následujících letech vůbec kdy vrátili?
 
 
 
 
 
I přesto, že letošní hnízdění bylo ve Vstiši neúspěšné a po krvavém souboji samců o hnízdo a kroužkovanou samici byla jediná dvě mláďata vítězným samcem zabita, původní samice se se svým staronovým partnerem na dřevěné hnízdní podložce zdržuje neustále. Díky tomu je velká šance, že příští rok zde tento pár zahnízdí, to už snad na zcela nové, bezpečné, stabilní a naší hnízdní podložce.
 
Na přiložených fotografiích Pavel Steinbach a Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň,  osazující na příhradníkový stožár novou hnízdní podložku s přístupovou lávkou.