Tiskové zprávy

27.6.2022 Hnízda čápů černých

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
27. 6. 2022
 
Hnízdo čápů černých Rotava u Sokolova

 
Píše se rok 2016, je neděle 20. 3. 2016 a na žádost a v režii Krajského úřadu Karlovarského kraje realizujeme s iniciátorem celé akce ornitologem panem Pavlem Schützerem přesun rozpadlého hnízda čápa černého ze suchého torza smrku na námi vyrobenou náhradní umělou hnízdní podložku.
 
 
 
 
Akce je realizována na Komářím vrchu kousek od Rotavy na Kraslicku. Lezu na sousední smrk a s Dušanem Mastným, Dominikou Lokingovou, Mildou Paiskerem  ml., Zdeňkem Hynkem a panem Schützerem vyrábíme čapí hnízdo přímo na míru.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Píše se rok 2022, je neděle 26. 6. 2022. Na smrk k naší umělé hnízdní podložce leze kolega Jiří Segeč a spouští nám dolů ve speciálním vaku tři nádherná mláďata čápa černého k okroužkování. Čápíci dostávají speciální odečítací ornitologické kroužky a vracejí se zpět na hnízdo. Loni v roce 2021 obsadili čápi černí hnízdní podložku v páru poprvé, ale hnízdění nebylo úspěšné a na lokalitě se nekroužkovalo. Letos to po šesti letech konečně vyšlo a díky panu Schützerovi máme potvrzené úspěšné obsazení hnízdní podložky.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hnízdo čápa černého Staňkov

A poslední hnízdo čápů černých, na které Vás letos vezmeme, je hnízdo u Staňkova na Domažlicku. I letos jsme při kontrole hnízda a mláďat dronem zjistili, že jsou v hnízdě pro čápy nebezpečné provázky, a tak opět kolega Jiří Segeč musel vylézt (24. 6. 2022) k mláďatům a provázky z hnízda sundat.
 
 
 
 
 
Loni v roce 2021 si provázkem zaškrtilo jedno mládě čápa černého na témže hnízdě konec křídla, muselo být z hnízda sundáno a jako trvalý handicap skončilo v chovu v zajetí.