Tiskové zprávy

06.04.08 - Mokřad Líně - hotovo

INTERNÍ TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Rezervace Nový rybník

ze dne:

06.04.08

místo konání:

Plzeň – sever (Líně – Zbůch – Uherce)

 

vlastní zpráva:

V těchto dnech byla (konečně) realizována poslední etapa náročné akce pracovně nazvané Rezervace Líně. Od února roku 2008 jsem Vás všechny průběžně zval (lákal) na nejrůznější pracovní víkendy na této ornitologicky cenné lokalitě.

 

Společně jsme zde doslova oddřeli (jinak to snad ani napsat nelze) stovky pracovních hodin jak při úklidu půl tuny odpadů, tak při zakládání dvou hnízdních ostrůvků a hlavně opravě propustku (odtokového přepadu).

 

Účastníci „relaxačních“ dýchánků asi vědí, o čem píši a všem ostatním o jedinečnosti těchto setkání napoví přiložené fotografie. Ale přátelé, ruku na srdce a podívejme se na to i z té druhé stránky. Ono kdo se může v únoru opakovaně vykoupat v přírodní rezervaci či projet v kánoi při dozvucích vichřice Ema? A nebo se podívat na navážení několikatunové sypané hráze? To už nemluvím o překvapení zvaném propustek, opakovaných pokusech o odčerpání vody, montáži třísetkilového monumentu, jeho svařování, zinkování atd. Nelze opomenout ani opakované bagrování bahna, cachtání v ledové vodě s elektrickou rozbrušovačkou či bouracím kladivem.

 

Finančně nás celá akce zatím vyšla na 55.000,- Kč pouze v materiálu a povrchových úpravách a to ještě nepočítám nátěr zábradlí, rovnání cesty a betonovou patku u krytu propustku.

 

Na druhou stranu však musím s velkou radostí konstatovat, že jsme to všechno opět zvládli.

 

Děkuji všem těm, co přišli, co tuto akci podpořili a hlavně ve zdraví přežili.

Opravdu se jednalo o mimořádně náročné dílo a úkol.

 

Poděkování patří i Plzeňskému krajskému úřadu, jmenovitě kolegovi Jiřímu Vlčkovi, který nejenom akci povolil, ale hlavně z 80% (46.000,- Kč) zafinancoval. Práci jsme odvedli pro racky a další druhy ptactva zdarma a já věřím, že jsme tímto svým počinem přírodě opět trochu pomohli.

 

 

Ještě jednou všem mnohokrát děkuji a už dnes se těším na další podobnou akci :)

 

Další fotografie: